Wydarzenia
Triduum Paschalne w parafii2010-04-04Święta Zmartwychwstania Pańskiego to szczególny dla każdego z nas czas. Są to najważniejsze święta dla chrześcijan. Jezus przez swoją mękę, śmierć i zmartwychwstanie zwyciężył zło oraz śmierć. Święta Wielkiej Nocy poprzedza Wielki Tydzień oraz wchodzące w jego skład Triduum Sacrum, czyli Trzy Święte Dni.
W Wielki Czwartek w naszej parafii o godz. 1800 rozpoczęła się uroczysta Msza Wieczerzy Pańskiej. W tym dniu dziękowaliśmy Jezusowi za ustanowienie Eucharystii i za naszych kapłanów oraz modliliśmy się za nich. Msza św. rozpoczęła się uroczystym wejściem Liturgicznej Służby Ołtarza oraz wszystkich kapłanów. Podczas śpiewu ,,Chwała na wysokości Bogu'' biły dzwony, natomiast po nim ucichły wraz z organami. W czasie Eucharystii słyszeliśmy Słowo Boże z Księgi Wyjścia, z Listu św. Pawła do Koryntian oraz Ewangelii wg św. Jana. Słowo do wiernych wygłosił O. Jarosław Obroślak, następnie O. Przeor Piotr Jagiełło na pamiątkę wydarzeń z Wieczernika umył nogi dwunastu mężczyznom. Celebrans O. Albert Szustak na przemian z chórem ,,Lira'' odśpiewali Kanon Rzymski. Po komunii św. Najświętszy Sakrament został przeniesiony do ciemnicy, gdzie wierni przez całą dobę mogli adorować Pana Jezusa.
Wielki Piątek- dzień śmierci Chrystusa. Czas skupienia oraz postu. W tym dniu nie sprawuje się Mszy św. z wielkiego szacunku do ofiary Chrystusa poniesionej na krzyżu za grzechy świata. Odprawiana jest Liturgia Męki Pańskiej. W naszej parafii Liturgię poprzedziły o godz.1730 Gorzkie żale, następnie w ciszy wszedł celebrans oraz asysta. Liturgii przewodniczył O. Andrzej Grad, który wraz z braćmi subdiakonami po przyjściu do prezbiterium oddali cześć Bogu kładąc się krzyżem na gołej posadzce. Jest to znak najgłębszej adoracji oraz pokuty. Leżenie krzyżem symbolizuje największe uniżenie siebie i najsilniejszą modlitwę. Lepiej niż słowa wyraża ono całkowite oddanie się Bogu i poczucie własnej słabości. Kolejnym punktem tej Liturgii było czytanie proroctwa o Cierpiącym Słudze Jahwe i fragment Listu do Hebrajczyków, następnie została odśpiewana przez chór Męka Pańska wg św. Jana. Słowo do wiernych wygłosił O. Jerzy Mac. Punktem kulminacyjnym tego dnia była adoracja Krzyża, który został wniesiony przed ołtarz zasłonięty fioletowym płótnem. Później był wystawiony, aby wierni mogli Go adorować. Ostatnim ważnym wydarzeniem w czasie tej Liturgii było przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego. Wierni nadal mogli przez całą dobę przychodzić, aby czuwać przy Grobie Pana. Straż przy nim trzymali halabardziści. O 2100 zgromadziliśmy się przed kościołem, aby wspólnie ulicami parafii przebyć z Jezusem Drogę Krzyżową. Przy poszczególnych stacjach krzyż niosły różne grupy wiernych. Drogę Krzyżową zakończyliśmy na cmentarzu parafialnym. Nieśliśmy ze sobą zapalone znicze, które później zostawiliśmy na grobach naszych bliskich zmarłych.
Wielka Sobota to dzień, w którym święci się pokarmy. Chleb - na pamiątkę tego, którym Jezus nakarmił tłumy na pustyni; mięso - na pamiątkę baranka paschalnego, którego spożywał Jezus podczas uczty paschalnej z uczniami w Wieczerniku oraz jajka, które symbolizują nowe życie. O godz. 2100 kapłani wraz z asystą wyruszyli przed kościół, gdzie był rozpalony ogień. O. Przeor Piotr Jagiełło poświęcił ogień, od którego został odpalony Paschał. Następnie w uroczystej procesji przeszli do kościoła. Zgromadzeni ludzie odpalali od Paschału swoje świece. Po przyjściu do prezbiterium O. Albert Szustak odśpiewał Orędzie Wielkanocne. Kolejnym punktem była Liturgia Słowa, w której uczestniczyli wierni z naszej parafii. Sześć czytań przeplatanych psalmami i modlitwą celebransa. Po nich chór ,,Lira'' wykonał Alleluja Haendel'a. Do wiernych swe słowa skierował O. Albert Szustak. Później była Liturgia Chrzcielna, podczas której śpiewaliśmy Litanię do Wszystkich Świętych. Następnie celebrans poświęcił wodę chrzcielną, którą nas pokropił i odnowiliśmy przyrzeczenia chrzcielne. W czasie ofiarowania chór wykonał nowy utwór Alleluja Dietricha Buxtechude'a. Wigilia Paschalna zakończyła się procesją rezurekcyjną wokół rynku. W czasie liturgii grała Orkiestra Dęta przy OSP Wieruszów pod batutą Krzysztofa Bezena.
Niech Zmartwychwstały Pan Jezus napełni
serca miłością i pokojem.
Niech przemieni
każdy smutek w radość,
każdy płacz i zmartwienie
w szczęście i nadzieję.
Zobacz Galerię zdjęć: