Liturgia


Czytania na dziś »

Komentarz do Słowa na dziś
Wydarzenia

Zapraszamy na 'Pawełki' roku 20142014-01-11

W sobotę, 11 stycznia rozpoczeła się nowenna ku czci św. Pawła I Pustelnika, patriarchy Zakonu Paulinów. Nabożeństwo popularnie zwane „Pawełkami" jest odprawiane we wszystkich klasztorach paulińskich w styczniu. Ojcowie i bracia czczą w ten sposób patriarchę swojego Zakonu - św. Pawła Pierwszego Pustelnika.


Codziennie przez 9 dni o godz. 18.00 rozpoczynając Mszę Św. paulini wraz z wiernymi odśpiewują  jeden z dwóch hymnów opowiadających o prześladowaniu chrześcijan mającym miejsce w czasie panowania rzymskich cesarzy Decjusza i Waleriana, i o życiu św. Pawła na pustyni tebajdzkiej w Egipcie. Hymny śpiewają na przemian zakonnicy i wierni.


W uroczystość św. Pawła - 15 stycznia paulini odprawiają uroczystą wspólnotową Mszę św. Ojcowie i bracia ponawiają w tym dniu śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa.


16 stycznia paulini obchodzą Święto Królowej Pustelników, zatwierdzone przez Stolicę Apostolską jako wyraz wdzięczności za opiekę Maryi nad Zakonem Paulińskim. W prawodawstwie Zakonu Paulinów czytamy, że „Maryja wycisnęła zasadnicze znamię na duchowości Zakonu, jego pracy i dziejach". Dlatego też w święto Królowej Pustelników wspólnota paulińska ponawia Akt Zawierzenia Zakonu Maryi.


Uroczystość ku czci św. Pawła tzw. „zewnętrzna", obchodzona jest z licznym udziałem wiernych. Przypada ona w ostatnim dniu nowenny ku czci św. Pawła, a więc w tym roku w niedzielę, 19 stycznia. O godz. 11.30 uroczystej Sumie przewodniczyć będzie o. Mariusz Lorenc, paulin, pracujący w Toruniu.


Święty Pustelnik z Egiptu uważany jest za patrona i opiekuna dzieci, a także matek spodziewających się rozwiązania lub pragnących mieć potomstwo. Dlatego ostatnie nabożeństwo „Pawełek" gromadzi bardzo licznie rodziny z dziećmi. Rodzice i dziadkowie przyprowadzają w tym dniu swoje pociechy z prośbą o błogosławieństwo. Najmłodsi otrzymują przygotowane przez paulinów upominki w postaci obrazków, słodyczy i owoców pustyni.


Święty Paweł z Teb żył w Egipcie. Urodził się ok. 228 r., a zmarł w 341 r. Miał więc przeżyć aż 113 lat, z czego ponad 90 lat spędził na pustyni, żyjąc w grocie skalnej - sam na sam z Bogiem. Całe życie spędził na pustyni modląc się i pokutując. W historii Kościoła uznawany jest za pierwszego pustelnika.

„Pawełki" na Jasnej Górze - zobacz więcej: www.jasnagora.com
Programista PHP: Michał Grabowski | Opracowanie graficzne: Havok.pl