Liturgia


Czytania na dziś »

Komentarz do Słowa na dziś
Wydarzenia

Orszak już tuż, tuż2014-01-04

Nasza parafia tworzy orszak Króla Kacpra (orszak czerwony, Europejski). Spotykamy się przed kościołem o godz. 1300. Prosimy, aby dzieci przebrały się za aniołki i pasterzy, młodzież za rycerzy i dwórki, dorośli za kolędników, pamiętając o czerwonym akcencie stroju. Po przejściu na skrzyżowanie ulic Sportowej, Wrocławskiej i Kilińskiego połaczymy się z orszakami z pozostałych parafii (godz. 1330) i wspólnie wejdziemy na wieruszowski Rynek. Uczestnikom rozdamy korony oraz śpiewniki.Orszak Trzech Króli 6 stycznia 2014 roku przejdzie po raz szósty w Polsce i na świecie. Orszak Trzech Króli przejdzie po raz pierwszy  w Święto Objawienia Pańskiego ulicami Wieruszowa a także ponad 170 innych miejscowości w Polsce. Orszak już po raz drugi odbędzie się również poza granicami kraju, m.in. na Ukrainie, we Włoszech, Niemczech i w Wielkiej Brytanii, a nawet na innym kontynencie - w Afryce.


Tworząc wieruszowski Orszak Trzech Króli udało nam się zjednoczyć wszystkie trzy parafie by pokazać - że chrześcijanie potrafią radośnie świętować. W organizację Orszaku zaangażowały się dziesiątki osób, duchownych i świeckich, wspólnoty, stowarzyszenia, placówki oświatowe i kulturalne. Wspólnotowość tego przedsięwzięcia jest najważniejsza.


6 stycznia 2014 Orszak będzie obecny już po raz kolejny na ulicach największych polskich miast m.in. Gdańska, Rzeszowa, Poznania, Krakowa, Szczecina, Wrocławia, Lublina,  Białegostoku czy Zakopanego. Zorganizują go również mieszkańcy mniejszych miejscowości takich jak np. Kłodzko, Wejherowo, Legnica, ale też Rudnik nad Sanem, Żukowo czy Jasło (pełna lista na www.orszak.org). Orszak Trzech Króli poza granicami kraju przejdzie m.in. w Wielkiej Brytanii, we Włoszech, na Ukrainie i w Afryce (w Rwandzie). Po raz pierwszy Orszak połączy też granicę polsko-niemiecką. Przejdzie bowiem z przygranicznego miasta Goerlitz przez most na ulice Zgorzelca. Motto scenariusza kolejnej edycji Orszaku Trzech Króli to słowa: Wiele dróg prowadzi do Boga: Dobro, Prawda i Piękno, inspirowane jednym z kazań bożonarodzeniowych Papieża Jana Pawła II.


Organizatorem Orszaku Trzech Króli jest Parafia p.w. Zesłania Ducha Świętego a udział biorą także pozostałe parafie:  p.w. Św. Stanisława B.M. i  p.w. Nawiedzenia N.M.P.


Orszaki poszczególnych parafii przejdą ulicami miasta do miejsca zbiórki na skrzyżowaniu ulic Wrocławskiej, Sportowej i Kilińskiego (za mostem). Spotkanie Orszaków nastąpi o godz. 1330.


Orszak z Parafii p.w. Św. Stanisława B.M. do miejsca zbiórki przejdzie ulicami: osiedle Fabryczna, Osiedlowa, Waryńskiego, Świerczewskiego, Nowa, Parkowa, Sportowa.


Orszak z Parafii p.w. Nawiedzenia N.M.P. do miejsca zbiórki przejdzie ulicami: Podzamcze i  Wrocławską.


Orszak z Parafii p.w. Zesłania Ducha Świętego do miejsca zbiórki przejdzie ulicami: Dąbrowskiego i Kilińskiego


Trójkolorowy Orszak wyruszy ulicą Wrocławską do Rynku, wokół którego odbędą się wspólne Jasełka, wystawiane przez dzieci i młodzież szkól Gminy Wieruszów i śpiewanie kolęd.


Orszak Trzech Króli stanowi bezpośrednie nawiązanie do tradycji wystawiania jasełek ulicznych. Orszak prowadzą Trzej Królowie symbolizujący trzy kontynenty - Europę, Azję i Afrykę. Podążają na wierzchowcach, w bogatych szatach i nakryciach głowy. Ich świtę stanowią dzieci ubrane w kolorowe stroje świadczące o przynależności do jednego z trzech orszaków. Towarzyszą im góralskie kapele, żywe zwierzęta. Orszak jest otwartą, rodzinną imprezą plenerową, promującą aktywne przeżywanie Świąt Bożego Narodzenia i przypominającą o znaczeniu Święta Objawienia Pańskiego. W 2012 roku Orszak Trzech Króli otrzymał nagrodę „Tulipan Życia" w prestiżowej kategorii „Dzieło Kultury", a w 2013 roku wyróżnienie od kapituły nagrody „Pro Publico Bono".


W roku 2014 Orszak będzie zachęcał hasłem „Kolędujmy!" również do wspólnego, radosnego śpiewania kolęd, ale także do odkrywania bogatej tradycji związanej z kolędowaniem, na którą składają się m.in. obchodzenie domów z gwiazdą i turoniem, wystawianie jasełek, widowisk herodowych, budowa szopek.


Orszak to również bogaty projekt edukacyjny adresowany m.in. do szkół i innych placówek oświatowo-wychowawczych oraz wiele imprez towarzyszących, w tym m.in. konkursy ogólnopolskie na najpiękniejszą rodzinną szopkę bożonarodzeniową, plastyczny i fotograficzny. Orszak podejmuje również stałą współpracę z Papieskim Dziełem Misyjnym Dzieci w ramach projektu Tydzień Trzech Kultur.


Głównym organizatorem Orszaku jest Fundacja Orszak Trzech Króli, która odpowiada za Orszak w stolicy oraz wspiera inne miasta w jego przygotowaniu. Od 2012 roku Fundacja jest organizacją pożytku publicznego. Od trzech lat współpracuje z Fundacją Dzieła Nowego Tysiąclecia.


Orszak wspierają sponsorzy m.in. LOTTO, Suempol, Panfil, Decco, Gras Savoye, dzięki którym każda miejscowość biorąca wraz z Fundacją udział w Orszaku Trzech Króli otrzyma pulę koron i śpiewników - podczas 6. edycji organizatorzy planują rozdać ich około 500 tys. sztuk. Sponsorzy przyczyniają się również do rozprzestrzeniania informacji o przedsięwzięciu - firma Eniro, właściciel pkt.pl udostępnia wizytówki informacyjne, a na Envelo - nowej platformie Poczty Polskiej, już teraz można wysłać świąteczną neokartkę Fundacji Orszak Trzech Króli. W dniu Orszaku będzie można również wysyłać neokartki poprzez aplikację Envelo ściągniętą na smartfona lub przy użyciu platformy internetowej. W tym dniu każda złotówka z wysłanej neokartki zasili konto Fundacji Orszak Trzech Króli. Środki zostaną przekazane na rzecz funduszu „Kultura w szkole".


Orszak Trzech Króli ubezpiecza firma InterRisk, dzięki czemu każdy lokalny orszak ma zapewnioną profesjonalną ochronę.

oficjalna strona Orszaku: www.orszak.org

i profil FB www.facebook.com/Orszak.Trzech.Kroli

www.facebook.com/otkwieruszow i www.orszak.org/wieruszow

Międzyparafialny Sztab Orszaku

 

 

* * *


W dniu 6 stycznia 2014 r. ulicami naszego miasta przejdzie Orszak Trzech Króli. Inicjatywa mieszkańców przy pełnej aprobacie  proboszczów  wieruszowskich parafii  została podjęta przez szkoły, organizacje i stowarzyszenia. Dzięki temu wzorem innych miast Polski mieszkańcy Wieruszowa będą mieli okazję do oddania czci Nowonarodzonemu Jezusowi oraz Świętej Rodzinie.


Organizatorem Orszaku Trzech Króli jest Rzymskokatolicka Parafia p.w. Zesłania Ducha Świętego a udział biorą także pozostałe parafie:  p.w. Św. Stanisława B.M. i  p.w. Nawiedzenia N.M.P.


Orszaki poszczególnych parafii przejdą ulicami miasta do miejsca zbiórki na skrzyżowaniu ulic Wrocławskiej, Sportowej i Kilińskiego (za mostem) i dalej razem ulicą Wrocławską do Rynku, wokół którego odbędą się wspólne Jasełka.


Orszak w kolorze zielonym z Parafii p.w. Św. Stanisława B.M. do miejsca zbiórki przejdzie ulicami: osiedle Fabryczna, Osiedlowa, Waryńskiego, Świerczewskiego, Nowa, Parkowa, Sportowa.

Orszak w kolorze niebieskim z Parafii p.w. . Nawiedzenia N.M.P. do miejsca zbiórki przejdzie ulicami: Podzamcze i Wrocławską.

Orszak w kolorze czerwonym z Parafii p.w. Zesłania Ducha Świętego do miejsca zbiórki przejdzie ulicami: Dąbrowskiego i Kilińskiego.


Ukoronowaniem wędrówki będzie oddanie pokłonu Świętej Rodzinie przy Stajence znajdującej się obok Wieruszowskiego Domy Kultury w Rynku.


Kto może wziąć udział w Orszaku?

Udział w Orszaku może wziąć każdy. Organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych: dzieci, młodzież i dorosłych,  przedstawicieli zawodów, rzemiosła oraz wszystkich stanów. Niech udział w tym przedsięwzięciu stanie się okazją do wspólnego kolędowania, oddania czci Dzieciątku oraz przedłużenia radości  z Jego narodzin na Nowy,  2014 Rok.


Jak przygotować się do Orszaku?

Zgodnie z tradycją, udziałowi w Orszaku może towarzyszyć przebranie się za postaci kojarzone z przekazem biblijnym dotyczącym narodzin Chrystusa  lub zastosowanie w ubiorze jednego z trzech kolorów: zieleni symbolizującej Azję, czerwieni symbolizującej Europę lub niebieskiego symbolizującego Afrykę. Jako nakrycie głowy zastosować można chustę w wybranym kolorze. Już teraz warto zastanowić się nad strojem dla siebie i swoich bliskich.


Więcej informacji o Orszaku na stronie internetowej www.orszak.org/wieruszow/ oraz https://www.facebook.com/otkwieruszow


Opis strojów

Programista PHP: Michał Grabowski | Opracowanie graficzne: Havok.pl