Wydarzenia
Uroczystość Maryi, Królowej Polski2010-05-033 maja przypada religijna uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, głównej Patronki Polski.
Jasnogórskim uroczystościom Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski 3 maja będzie przewodniczył Prymas Polski abp Henryk Muszyński. Homilię wygłosi zastępca przewodniczącego Episkopatu abp Stanisław Gądecki.
Na uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, głównej patronki Polski, na Jasną Górę przybędą w poniedziałek, 3 maja polscy biskupi. O godz. 11.00 na jasnogórskim szczycie zostanie odprawiona uroczysta Msza św., której przewodniczyć będzie Prymas Polski, metropolita gnieźnieński abp Henryk Muszyński. Homilię wygłosi zastępca przewodniczącego Episkopatu, metropolita poznański abp Stanisław Gądecki. Podczas Eucharystii zostanie ponowiony Milenijny Akt Oddania Matce Bożej. Natomiast po Komunii św. wierni, którzy zdecydują się na podjęcie modlitwy za dzieci nienarodzone, złożą przyrzeczenie Duchowej Adopcji.
Na Szczyt wprowadzony zostanie Święty Wizerunek Nawiedzenia – kopia Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, która od 1957 roku peregrynuje po Polsce. Obraz specjalnie na dzisiejszą uroczystość przybył w samochodzie-kaplicy z arch. łódzkiej, gdzie obecnie trwa peregrynacja.
Po Sumie Pontyfikalnej z udziałem Episkopatu Polski zostanie odprawiona Droga Krzyżowa oraz różaniec. Następnie procesję eucharystyczną po wałach poprowadzi przeor Jasnej Góry o. Roman Majewski. Uroczystości zakończy Msza św. na Szczycie z homilią abp. Stanisława Nowaka, metropolity częstochowskiego i Apel Jasnogórski z udziałem Wojska Polskiego. Weźmie w nim udział ks. płk Sławomir Żarski, wikariusz generalny Ordynariatu Polowego, wyznaczony na administratora diecezji polowej po tragicznej śmierci pod Smoleńskiem bpa Tadeusza Płoskiego.
Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski nawiązuje do obrony Jasnej Góry przed Szwedami w 1655 r. i ślubów króla Jana Kazimierza, w których powierza on królestwo opiece Matki Bożej oraz do uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Święto wyraża wiarę narodu w szczególną opiekę Bożą, jakiej Polacy doświadczali i doświadczają za pośrednictwem Maryi. Zostało ustanowione na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości po I wojnie światowej. Oficjalnie zostało zatwierdzone w 1920 r. przez papieża Benedykta XV. Obchodzone jest od 1923 r. Po reformie liturgicznej w 1969 r. zostało podniesione do rangi uroczystości.
*
Uroczystości jasnogórskie rozpoczęły się już w niedzielę, 2 maja, o godz. 18.30 procesją maryjną na wałach jasnogórskich, którą poprowadził o. Mieczysław Polak, podprzeor Jasnej Góry.
Mszy św. o godz. 19.00 w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył abp Zygmunt Zimowski, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia.
W homilii bp Zygmunt Zimowski powiedział: „Przyszliśmy w wigilię święta Królowej Polski do Niej, do Matki (…) Wpatrujemy się w Jej oblicze i chcemy chłonąć Jej miłość do nas, do naszego narodu, do naszych rodaków rozsianych po całej ziemi”.
Zebranych powitał o. Roman Majewski, przeor Jasnej Góry. Liturgię uświetnił śpiew Jasnogórskiego Kwartetu Wokalnego „Cantus”.
Obecna była delegacja z Watykanu, na jej czele bp José Luis Redrado Marchite, sekretarz Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia oraz bp Stanisław Dziuba, paulin, biskup diecezji Umzimkulu w Republice Południowej Afryki.
Apel Jasnogórski poprowadził o. Zachariasz Jabłoński, definitor generalny Zakonu Paulinów. Następnie rozpoczęło się nocne czuwanie przygotowane przez ojców pasjonistów z Łodzi.
o. Stanisław Tomoń
BPJG/ dr, mś, mn
Art. ze str. BPJG