Wydarzenia
Biskupi, kapłani, seminarzyści w ogólnopolskiej pielgrzymce2010-05-03Pierwsza od 40 lat Pielgrzymka Duchowieństwa Polskiego trwa na Jasnej Górze. Modlitewne spotkanie jest polskim akcentem trwającego Roku Kapłańskiego, przebiegającego pod hasłem: „Wierność Chrystusa, wierność kapłana”. W spotkaniu uczestniczy ok. 5 tys. osób - ponad 3 tys. kapłanów ubranych w szaty liturgiczne, a także seminarzyści, siostry zakonne i osoby świeckie.
Szczególnym gościem dzisiejszej uroczystości jest kard. Cláudio Hummes, prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa, osobisty przedstawiciel papieża Benedykta XVI. Watykański hierarcha przewodniczy Mszy św. na Szczycie, rozpoczętej ok. godz. 13.40. Eucharystię koncelebruje 68 biskupów, arcybiskupów i kardynałów.
W pielgrzymce uczestniczą kapłani diecezjalni i zakonni z całej Polski. Dołączyli do nich również klerycy z seminariów zakonnych i diecezjalnych. Ich pielgrzymka, która miała obyć się 17 kwietnia, została odwołana z powodu żałoby narodowej po wypadku prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem.
Spotkaniu towarzyszą relikwie św. Jana Vianneya – patrona Roku Kapłańskiego.
„Pielgrzymka jest wyrazem naszej wdzięczności za ewangeliczne powołanie. Jest równocześnie wyrazem naszej gotowości do dalszej służby o Bosku Jezusa Chrystusa, Dobrego Pasterza” – powiedział witając wszystkich zebranych kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski, przewodniczący Komisji ds. Duchowieństwa, organizującej ogólnopolską pielgrzymkę duchowieństwa.
„Wspólnota Kościoła zdaje sobie sprawę ze słabości także i swoich członków. Ale Kościół jest również święty świętością swej głowy – Jezusa Chrystusa, oraz świętością swoich niezliczonych synów oraz córek, świadczących na co dzień o swej wierze, nadziei i miłości” – podkreślił kard. Dziwisz.
Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk odczytał przesłanie papieża Benedykta XVI, skierowane do kapłanów i seminarzystów zgromadzonych na Jasnej Górze.
„Drodzy Bracia, zawierzam każdego z was Chrystusowi, Dobremu Pasterzowi i modlę się, abyście przeżywając Rok Kapłański coraz bardziej nabierali zapału do dawania silniejszego i bardziej wyrazistego świadectwa ewangelicznego we współczesnym świecie. Bądźcie ludźmi wytrwałej modlitwy i ascezy, abyście stwarzali w waszym życiu przestrzeń dla działania samego Boga. Przed tabernakulum uczcie się słuchać i przebaczać, troszczyć się o powierzony sobie lud, i budować kapłańskie braterstwo. Codzienne sprawowanie Eucharystii niech będzie dla was źródłem duchowej mocy i wszelkich łask, jakich potrzebujecie w pasterskim trudzie. Kościół w Polsce wydał wielu świętych kapłanów, wyznawców i męczenników, niech oni będą dla was wzorem i niech wstawiają się przed Panem, aby trwała ta tradycja kapłańskiej świętości. Niech Maryja, Matka Kapłanów roztoczy nad wami swoją przemożną opiekę. Raz jeszcze zapewniam was o mojej jedności w modlitwie i ze serca błogosławię”.
Kard. Cláudio Hummes w homilii mówił o potrzebie nowego zaangażowania misyjnego. Przekonywał polskich kapłanów, że dziś nie wystarczy przyjmować i ewangelizować tych, którzy przychodzą do kościołów, ale trzeba szukać tych, którzy się pogubili. Jako centrum życia i aktywności duszpasterskiej kapłana wskazał Eucharystię.
„Rok kapłański daje Kościołowi sposobność powiedzieć na nowo wszystkim wam, kapłanom, że was miłuje, że składa wam cześć, że jest dumny z was i uznaje to, czym jesteście i to, co czynicie” – powiedział w homilii kard. Cláudio Hummes.
„Dzisiaj jak zawsze świętość pozostaje głównym celem proponowanym kapłanom – przypomniał zebranym watykański hierarcha – Także dzisiaj są wśród was kapłani święci, wzorowi, którzy was inspirują”. Tu ks. kardynał wspomniał ks. Jerzego Popiełuszkę, który ostanie beatyfikowany 6 czerwca br.
„Czasy dzisiejsze nie są łatwe. (…) Mimo to nie powinniśmy tracić odwagi, chować się w okopach” – stwierdził kard. Hummes.
Homilię tłumaczył bp Jan Wątroba z Częstochowy.
Po kazaniu abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przewodniczył odnowieniu przyrzeczeń kapłańskich według formularza z Mszy Krzyżma z Wielkiego Czwartku.
Po Komunii został odmówiony też Akt Zawierzenia polskich kapłanów Chrystusowi Najwyższemu Kapłanowi przez wstawiennictwo Maryi, Królowej Apostołów. Tekst ten przygotował ks. prof. Jerzy Szymik, teolog i poeta.
Symbolicznym wotum wierności polskiego duchowieństwa, jakie kapłani złożyli na Jasnej Górze, była urna z ziemią z byłych obozów koncentracyjnych i miejsc kaźni polskich duchownych oraz księga zawierająca blisko 3 tys. nazwisk kapłanów, którzy zginęli podczas II wojny światowej, w czasie reżimu komunistycznego, a także nazwiska polskich misjonarzy – męczenników za wiarę. Poszczególne strony księgi pisali odręcznie przełożeni i alumni seminarium duchownego w Tarnowie, a wstęp – również odręcznie – napisał abp Józef Michalik. Wotum zostanie złożone w Kaplicy Pamięci Narodu na Jasnej Górze.
Na zakończenie Eucharystii sekretarz generalny Episkopatu bp Stanisław Budzik odczyta telegram skierowany przez uczestników pielgrzymki kapłańskiej na ręce Ojca Świętego Benedykta XVI.
Msza św. jest sprawowana według formularza o Jezusie Chrystusie Najwyższym i Wiecznym Kapłanie.
Księża biskupi, wyżsi przełożeni zakonów męskich i rektorzy polskich seminariów zajęli miejsca na podium Szczytu jasnogórskiego. Pozostali kapłani koncelebrowali Mszę św. na placu jasnogórskim. Przygotowano 10 namiotów jako miejsca dostępu do Ciała i Krwi Chrystusa.
Na wałach jasnogórskich ustawiony został telebim, aby umożliwić pielgrzymom bliskie uczestnictwo w Eucharystii.
Oprawę muzyczną zapewnił Jasnogórski Chór Mieszany im. Królowej Polski, Dziewczęcy Chór Katedralny „Puellae Orantes” z Tarnowa oraz Jasnogórski Oktet Dęty pod dyr. Marka Piątka.
*
Spotkanie podzielono na trzy stacje. Pierwsza z nich rozpoczęła się w piątek, 30 kwietnia, w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze. Delegaci diecezji i zakonów wzięli udział w Apelu Jasnogórskim, któremu o godz. 21.00 przewodniczył metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak. „Przybywamy by się zawierzyć Tobie, nasza droga Matko” – mówił abp Stanisław Nowak.
Po modlitwie apelowej pozdrowienia do zebranych już kapłanów skierował kard. Cláudio Hummes, prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa. Ks. kardynał wyraził wdzięczność, że mógł przybyć na pielgrzymkę na Jasną Górę. „Czuję się bardzo wzruszony, że jestem w obliczu Matki Bożej Częstochowskiej Królowej Polski i proszę Ją, niech błogosławi nam wszystkim” – powiedział watykański hierarcha.
Po Apelu odbyło się czuwanie pokutne. Złożyły się na nie: nabożeństwo Słowa Bożego i adoracja Najświętszego Sakramentu. Pierwszą część pielgrzymki kapłańskiej zamknęła Msza św. sprawowana o północy pod przewodnictwem bpa Pawła Sochy. Kazanie wygłosił bp Edward Dajczak.
Druga stacja pielgrzymki rozpoczęła się w sobotę, 1 maja przed południem w archikatedrze częstochowskiej. Zgromadzeni kapłani wspólnie odmówili brewiarz. Po błogosławieństwie udzielonym kapłanom-pielgrzymom wyruszyła procesja różańcowa na Jasną Górę. W procesji niesione były relikwie św. Jana Vianneya – patrona Roku Kapłańskiego. Procesję poprowadzili kardynałowie Cláudio Hummes i Stanisław Dziwisz oraz arcybiskupi Józef Kowalczyk i Stanisław Nowak. Medytacje na kolejne stacje różańcowe Tajemnic Światła nawiązywały do kapłaństwa – była to modlitwa o wierność, uwielbienie Jezusa Najwyższego Kapłana, dziękczynienie za dar kapłaństwa i przeproszenie za grzechy kapłanów, a także prośba w ich intencji i o dar powołań. Teksty rozważań przygotowali: bp Andrzej Suski, ks. Mirosław Cholewa, dk. Bogdan Sadowski, ks. Krzysztof Wons SDS i Franciszek Kucharczak.
Kulminacyjnym punktem pielgrzymki duchowieństwa była stacja na Jasnej Górze.
Za organizację spotkania kapłanów na Jasnej Górze odpowiedzialna jest Komisja Duchowieństwa KEP, której przewodniczy metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Organizatorzy podkreślają przede wszystkim wymiar modlitewny pielgrzymki. Zaznaczają, że w życiu kapłana najważniejsza jest modlitwa. Ich pragnieniem jest, by pośród licznych kapłańskich obowiązków na spotkanie znalazło czas jak najwięcej spośród ponad 29 tysięcy kapłanów. Pielgrzymka ma być znakiem jedności międzydiecezjalnej i międzyzakonnej wspólnoty, jedności z Ojcem Świętym i Episkopatem.
Ogólnopolskie pielgrzymki kapłanów odbywają się rzadko. Z okazji Roku Kapłańskiego duchowni pielgrzymują co prawda do Ars, skąd pochodził patron kapłanów – św. Jan Vianney, do Ziemi Świętej i sanktuariów maryjnych. Są to jednak zwykle spotkania diecezjalne. Ogólnopolska pielgrzymka księży do jasnogórskiego sanktuarium, odbyła się ostatnio 26 sierpnia 1970 roku. Poprzedziła ją pielgrzymka kleryków. Trwał wówczas Rok Modlitwy w intencji Kościoła i Ojca Świętego Pawła VI, który obchodził złoty jubileusz kapłaństwa. W pielgrzymce kapłanów uczestniczyło wówczas ponad 4 tysiące księży.
Rok Kapłański w Kościele rozpoczął się z inicjatywy Ojca Świętego Benedykta XVI w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, 19 czerwca 2009 r., jako szansa pogłębienia tożsamości kapłańskiej dla duchownych, a dla wiernych zachęta do większej modlitwy za kapłanów. Patronem roku jest zmarły 150 lat temu św. Jan Maria Vianney – proboszcz z Ars, który został ogłoszony patronem wszystkich kapłanów.
Rok Kapłański zakończy się Międzynarodowym Kongresem Księży, który odbędzie się w dniach 9-11 czerwca br. w Rzymie. W ostatnim dniu spotkania, w uroczystość Najświętszego Serca Jezusa, podczas Mszy św. pod przewodnictwem papieża Benedykta XVI, kapłani odnowią swoje przyrzeczenie na wierność Chrystusowi.
o. Stanisław Tomoń
/wykorzystano informacje Biura Prasowego Episkopatu Polski/
Art. ze strony BPJG