Liturgia


Czytania na dziś »

Komentarz do Słowa na dziś








Wydarzenia

Papież pobłogosławił baranki2010-01-21

Paliusz metropolitalny to biała wełniana taśma, którą biskupi noszą na ramionach z opuszczonymi końcami z przodu i z tyłu. Na końcach widnieją równoramienne krzyże. Jest ważnym znakiem więzi arcybiskupów metropolitów z Papieżem. Arcybiskupi otrzymują je każdego roku 29 czerwca, w uroczystość świętych Piotra i Pawła.

Paliusze przygotowują zakonnice z klasztoru św. Cecylii w Rzymie. Baranki, z których wełny powstają, hodowane są przez trapistów z okolic Rzymu. Co roku w uroczystość męczennicy Papież dokonuje ich uroczystego poświęcenia a następnie w Wielkim Tygodniu są one strzyżone.

Św. Agnieszka jest patronką dzieci, panien i ogrodników. Urodziła się ok. 291 roku w Rzymie. Z miłości do Boga do końca życia zapragnęła żyć w czystości, choć było wielu zalotników oczarowanych jej urodą. Według legend, gdy miała 13 lat, zauważył ją na ulicy jeden z rzymskich młodzieńców, syn naczelnika miasta, i zapragnął ją poślubić. Agnieszka odrzuciła jego propozycje tłumacząc, że jest zaręczona z "Innym, który jest o wiele bogatszy". Potężny ojciec młodzieńca wpadł w gniew i zebrał zeznania innych sfrustrowanych zalotników, którzy zaświadczyli, że Agnieszka jest chrześcijanką, wpadł w gniew. Agnieszka została poddana torturom, miała pod jej wpływem wyrzec się wiary. Bez skutku. Potem sędzia kazał ja odesłać do domu publicznego, ale tam już budziła taki szacek, że nawet mężczyźni, którzy odwiedzali to miejsce nie ośmielili się jej tknąć. Jak głosi legenda, tylko jeden zebrał się na grzeszną odwagę, ale zbliżając się do Agnieszki, został nagle porażony ślepotą. Agnieszkę wypuszczono z domu publicznego, ale byli zalotnicy dalej podburzali. Skazano ją na śmierć. Została zabita ciosem miecza w gardło.

Według legendy, gdy została całkowicie obnażona na rzymskiej arenie za sprawą cudu okryła się płaszczem włosów.

Męczeństwo św. Agnieszki, jeszcze przed jej śmiercią, zainspirowało do nawrócenia 160 pogan. Potem szybko św. Agnieszka stała się jedną z najpopularniejszych świętych chrześcijańskich. Imię Agnieszki jest wymieniane w I Modlitwie Eucharystycznej - Kanonie rzymskim. Artyści przedstawiają Agnieszkę z barankiem, gdyż łacińskie imię Agnes wywodzi się prawdopodobnie od łacińskiego wyrazu agnus - baranek.

 

Art. ze str. fronda.pl

Programista PHP: Michał Grabowski | Opracowanie graficzne: Havok.pl