Wydarzenia
Taize w Poznaniu2009-12-30
Ponad 30 tys. młodych bierze udział w rozpoczynającym się w Poznaniu spotkaniu zorganizowanym przez ekumeniczną wspólnotę z Taize. Specjalne listy do uczestników skierowali m.in. papież Benedykt XVI, patriarcha Bartłomiej I, zwierzchnik anglikanów abp Rowan Williams, prezydent RP Lech Kaczyński i przewodniczący KE Jose Manuel Barroso.
Wierni różnych chrześcijańskich wyznań z całego świata będą rozważać w trakcie trwania zjazdu słowa ,,Listu z Chin", napisanego przez przeora Taize, brata Aloisa. Wspólnota z Taize od 20 lat utrzymuje kontakt i pomaga prześladowanym w Chinach chrześcijanom. List dotyczy jednocześnie problemu rozumienia wolności we współczesnym świecie. Spotkanie rozpoczyna się medytacją brata Aloisa i adoracją ikony krzyża, która jest symbolem Taize. W kolejnych dniach spotkania, dyskusje, konferencje będą kończone wspólną modlitwą.
- Sama idea spotkania oddaje, czym powinien być ekumenizm. Bracia z Taize podkreślają bardziej to, co nas łączy niż to, czym się różnimy – mówi nam pedagog z Krakowa Małgorzata Kędra, która kilkakrotnie brała udział w spotkaniach organizowanych przez Wspólnotę z Taize. – Nie ma tu żadnego jednoczenia na siłę. Uczestnicy spotkania robią tylko to, co razem mogą robić: poznawać się i modlić o to, co drogie dla wszystkich np. o pokój na świecie – dodaje Kędra.
Metropolita poznański abp Stanisław Gądecki spodziewa się po poznańskim spotkaniu odnowy ducha chrześcijańskiego. – To również dobra okazja do tego, by Poznaniacy dali świadectwo, że Chrystus jest sensem ich życia – powiedział w rozmowie z Radiem Merkury.
Wśród 30 tys. osób, które przyjechały do stolicy Wielkopolski, obok Polaków największe grupy narodowościowe stanowią Ukraińcy, Francuzi i Niemcy. Wśród uczestników czuwania są też przedstawiciele Afryki, Ameryki Południowej i Azji.
Art. ze str. fronda.pl