Liturgia


Czytania na dziś »

Komentarz do Słowa na dziś








Wydarzenia

Rok Życia Konsekrowanego w Zakonie Paulinów2014-12-01

 

 

 

 

 

 

Ogłoszony przez Ojca Świętego Franciszka Rok Życia Konsekrowanego będzie obchodzony w całym Kościele od 30 listopada 2014 r. do 2 lutego 2016 roku. W Polsce Rok Życia Konsekrowanego rozpocznie się jutro uroczystą Mszą św. na Jasnej Górze oraz Apelem Maryjnym.

Jednak już w przeddzień tego wydarzenia, czyli w sobotę, 29 listopada na Jasnej Górze rozpoczęła się inauguracja Roku Życia Konsekrowanego w Zakonie Paulinów. Mszy św. sprawowanej o godz. 11.00 przed Cudownym Obrazem Matki Bożej przewodniczył generał Zakonu o. Arnold Chrapkowski.

Inaugurację Roku połączono z prezentacją książki pt. „Ozdoba Pustyni czyli żywot św. Pawła Pierwszego Pustelnika”, którą opracował prawie 300 lat temu o. Matthias Fuhrmann, profes Zakonu św. Pawła Pierwszego Pustelnika prowincji austriackiej. Inicjatorem przetłumaczenia po latach tego dzieła z jęz. łacińskiego jest o. prof. Janusz Zbudniewek, paulin, historyk z Warszawy. Tłumaczenia dokonał prof. Jerzy Wojtczak-Szyszkowski, konfrater Zakonu Paulinów, wybitny latynista. Książka została wydana przez Wydawnictwo Zakonu Paulinów i Drukarnię Michalineum.

W uroczystej Eucharystii wzięli udział ojcowie i bracia paulini na czele z generałem Zakonu i Kurią Generalną, ojcowie konwentu jasnogórskiego z przeorem Jasnej Góry o. Marianem Waligórą, ojcowie i bracia z placówek polskich i zagranicznych, m.in. z Niemiec. Przyjechali także klerycy WSD OO. Paulinów na Skałce w Krakowie z rektorem o. Grzegorzem Prusem i nowicjusze z klasztoru w Leśniowie.

„Człowiek będący pielgrzymem, zanurzony w rzeczywistości świata szuka, choć często nieświadomie, oblicza Pana. ‘Daj mi poznać Twoje drogi Panie, i naucz mnie Twoich ścieżek’ – to wołanie o oglądanie Bożego oblicza znaczyło historie życia wszystkich czasów. I dziś, w tym miejscu i w tej wspólnocie, my paulini pragniemy dziękować za dar naszego duchowego ojca św. Pawła Pierwszego Pustelnika. Czynimy to dziękczynienie z racji rozpoczęcie Roku Życia Konsekrowanego oraz z racji prezentacji żywotu Pawła, pierworodnego mieszkańca pustyni, mnichów nauczyciela, zakonu naszego inicjatora i patriarchy najchwalebniejszego, żywotu autorstwa o. Macieja Fuhrmanna” – mówił w homilii o. Arnold Chrapkowski.

„W to dziękczynienie wpisujemy wszystkich, którzy na przestrzeni wieków, począwszy od naddunajskich pustelników i bł. Euzebiusza, w różnych częściach świata, pawłowy ideał życia za własny przyjęli i innym go przekazywali. Trzeba także w to dziękczynienie wpisać tych, którzy poprzez swoją wytrwałą pracę i swoje talenty, to powstałe w 1732 roku dzieło nam obecnie ku duchowemu wzrostowi przekazują” – powiedział kaznodzieja.

*

„Rok Życia Konsekrowanego – bardzo wiele na temat tego czasu w Kościele słyszymy. Dla nas zakonników ma być to przede wszystkim czas wewnętrznej odnowy, czas refleksji nad naszym powołaniem, nad naszym życiem, nad naszym świadectwem życia, i nad formami naszego zewnętrznego posługiwania, a więc nad tym wszystkim, co stanowi tą różnorodną, bardzo bogatą rzeczywistość apostolskiego i duszpasterskiego posługiwania zakonów” – wyjaśnia o. Arnold Chrapkowski.

„Jako Kuria Generalna opracowaliśmy pewną propozycję wydarzeń wewnętrznych i zewnętrznych, wewnętrznych tzn. zmierzających do pogłębienia naszej relacji z Bogiem, odnowienia naszych ślubów, naszej konsekracji, naszej więzi z Bogiem z braćmi we wspólnotach naszych, i to są te propozycje, które zostaną wysłane do naszych wspólnot, do ponad 70 klasztorów na całym świecie. I propozycje zewnętrzne czyli wydarzenia, takie jak dzisiejsze, jak czuwanie modlitewne ojców i braci na Jasnej Górze, jak spotkanie braci w Leśniowie, jak sympozja, jak kongresy różnego rodzaju, ale także nasze indywidualne zaangażowanie w konkretnych parafiach, wspólnotach, w których żyjemy, dni skupienia. To wszystko ma pomóc nam odkrywać naszą tożsamość i pomagać tym, którzy z nami tam żyją, na naszych placówkach w Polsce i zagranicą, żeby widzieli, że są paulini, że paulini prowadzą konkretne życie wewnętrzne, duchowe – tłumaczy o. Mariusz Tabulski, definitor generalny Zakonu Paulinów – Mamy nadzieję, że ten Rok Życia Konsekrowanego pomoże nam paulinom, żeby nasze życia wewnętrzne, duchowe było bardziej duchowe, wewnętrzne i konsekrowane”.

*

Po Mszy św., w Kaplicy Różańcowej rozpoczęła się prezentacja książki pt. „Ozdoba Pustyni czyli żywot św. Pawła I Pustelnika”.

Uczestników prezentacji w Kaplicy Różańcowej powitał o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry. „Tak się pięknie złożyło, że w przededniu oficjalnego rozpoczęcia Roku Życia Konsekrowanego, możemy cieszyć się prezentacją bardzo ważnych, chciałbym powiedzieć okruchów, ale nawet trudno mówić okruchów, pokarmu, który może być umocnieniem duchowym dla nas wszystkich, nie tylko paulinów, ale osób związanych z naszą rodziną paulińską - ‘Żywotu św. Pawła I Pustelnika’ – powiedział o. Marian Waligóra.

Prezentacji dzieła dokonał bp Jan Kopiec, ordynariusz gliwicki. „Myślę, że każdy weźmie nową książkę z dużym szacunkiem do ręki, bo zawiera ona niezwykle wiele cennego materiału, który jest nie tylko po to, aby wzbogacić pewną wiedzę, by tylko pokazać, że nowe informacje do nas dotarły, ale ważny jest przede wszystkim sam wewnętrzny materiał i wewnętrzna budowa tej książki, bo od razu możemy sobie powiedzieć, że poza bardzo ważnym warsztatem historycznym, ukazuje się równocześnie chęć przekazania czegoś bardzo ważnego: przesłania, które ma pozostać przede wszystkim w umysłach ludzi czytających to dzieło” – stwierdził bp Kopiec.

Zaznaczył także, że mimo, iż książka opisuje odległe czasy św. Pawła, jest aktualna także dziś, nam współczesnym. „My przyzwyczajeni do tego, że gonimy, że chwili spokoju nie mamy, musimy ciągle się czymś zająć, żeby nie myśleć, żeby nie zastanawiać się nad sobą. Pustelnik by się bardzo zdziwił, jak tak można żyć? Od rana musi być już muzyka, to muszą już być telefony, to już muszą być na biurku wypisane wszystkie zadania do spełnienia (…) Można by w tym odkrywać także swoje posłannictwo i swoje apostolstwo, jednak priorytet musi mieć to wyciszenie wszystkiego, co świat narzuca, by zobaczyć coś ważniejszego, by zobaczyć Tego, do którego się dąży” – podkreślił biskup, i jednocześnie uznał, że ta książka spełnia to zadanie.

Głos zabrał także o. prof. Janusz Zbudniewek, paulin i historyk, inicjator powstania tłumaczenia żywota św. Pawła. Nawiązując do osoby o. Matthiasa Fuhrmanna zwrócił uwagę: „W spuściźnie autora ważne jest to, że sięgając po archiwa i do archiwów wyciągał z nich istotne rzeczy ku zbudowaniu. To jest ta myśl, która akurat jest policzkiem swego rodzaju w czasy nadchodzące oświeceniowe”.

Słowo o pracy nad dziełem wygłosił prof. Jerzy Wojtczak-Szyszkowski. „O. Maciej Fuhrmann był doskonałym znawcą języka łacińskiego – powiedział profesor – Zafascynowany postacią św. Pawła pragnął za wszelką cenę podkreślić wszystkie cnoty i wszystkie zalety umysłu i serca św. Pawła I Pustelnika. I właśnie to głębokie przywiązanie do postaci świętego Patriarchy Zakonu niewątpliwie powodowało, że ta ekspresja językowa Życiorysu jest ekspresją, z jednej strony piękną z punktu widzenia języka łacińskiego, z drugiej strony trudną dla tłumacza, który musiał w wielu przypadkach przymierzać możliwości języka polskiego o wiele uboższe od możliwości języka łacińskiego, aby ten przekład był dla polskiego czytelnika strawny, żeby ten polski czytelnik chciał zaakceptować ten przekład, chciał zapoznawać się z nim, żeby on był mu bliski”.

Prezentację podsumował o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów. „Zawsze w naszych wspólnotach zakonnych mamy sięgać do tego ogromnego bogactwa, które przekazali nam nasi założyciele. Bez tego ogromnego bagażu, bez tego ogromnego doświadczenia historii, nie ma ani teraźniejszości ani nie ma przyszłości. Nie jesteśmy ludźmi z pustki, skądś wychodzimy, do jakiegoś źródła zmierzamy. I ta dzisiejsza publikacja bardzo cenna, i bardzo ważna przede wszystkim dla nas paulinów – podkreślił o. generał – I chyba ten Żywot św. Pawła będzie dla nas dobrą okazją, byśmy potrafili z tego ogromnego skarbca przeszłości czerpać kierunek na przyszłość”.

o. Stanisław Tomoń

art. ze str. jasnagora.pl

Programista PHP: Michał Grabowski | Opracowanie graficzne: Havok.pl