Liturgia


Czytania na dziś »

Komentarz do Słowa na dziś








Wydarzenia

Franciszek o upragnionej jedności Kościoła2014-06-28

O upragnionej jedności jako darze Bożym, wymagającej spoglądania na siebie oczyma wiary mówił dziś Ojciec Święty przyjmując delegację Patriarchatu Konstantynopola.

Przybyła ona do Rzymu na jutrzejszą uroczystość świętych Piotra i Pawła. Na jej czele stoi metropolita Pergamonu, Jan (Ziziulas), który jest również współprzewodniczącym Międzynarodowej Komisji Mieszanej ds. Dialogu Teologicznego między Kościołem Katolickim a Kościołem Prawosławnym. Towarzyszą mu arcybiskup Telmissos, Hiob i archidiakon patriarchalny John Chryssavgis.

Papież przypomniał najnowsze wydarzenia we wzajemnych relacjach, a zwłaszcza niedawne spotkanie z patriarchą Bartłomiejem w Jerozolimie z okazji 50. rocznicy historycznego spotkania Pawła VI i patriarchy Atenagorasa oraz wspólną modlitwę w Watykanie, wraz z prezydentami Izraela i Palestyny o pokój w Ziemi Świętej. Zaznaczył, iż wydarzenia te ukazały ponownie łączące obydwa Kościoły więzy miłości w Chrystusie oraz pragnienie kontynuowania drogi ku pełnej jedności.

Papież podkreślił, że jedność ta jest darem Boga. Możemy z niego czerpać za każdym razem, gdy spoglądamy na siebie oczyma wiary, w perspektywie woli Bożej, a nie w następstwie historycznych konsekwencji naszych grzechów. "Jeśli nauczymy się, pod kierownictwem Ducha Świętego patrzeć na siebie nawzajem w Bogu, to nasza droga będzie jeszcze szybsza i łatwiejsza będzie nasza współpraca w wielu dziedzinach życia codziennego" - stwierdził Franciszek.

Ojciec Święty wskazał, że to spojrzenie teologalne karmi się wiarą, nadzieją i miłością. Może ono zrodzić autentyczną refleksję teologiczną, która jest w istocie poznaniem Boga, uczestnictwem w spojrzeniu Boga na siebie i na nas samych. Taka refleksja, pomimo wychodzenia z różnych perspektyw, będzie prowadziła do wzajemnego zbliżenia. W tym kontekście papież wyraził życzenie, aby prace Międzynarodowej Komisji Mieszanej ds. Dialogu Teologicznego między Kościołem Katolickim a Kościołem Prawosławnym były wyrazem tej teologii "uprawianej na kolanach". Wtedy nie będzie to dyskusja akademicka, czy dysputa między stanowiskami, których nie da się pogodzić.

"Wszyscy potrzebujemy odważnego i ufnego otwarcia na działanie Ducha Świętego, zgody, by dać się wciągnąć w spojrzenie Chrystusa na Kościół, Jego Oblubienicę, na drodze tego ekumenizmu duchowego umocnionego męczeństwem tak wielu naszych braci, którzy, wyznając Pana Jezusa Chrystusa, zrealizowali ekumenizm krwi" - stwierdził papież.

Tradycyjnie delegacja Patriarchatu Ekumenicznego przybywa do Rzymu na uroczystość świętych apostołów Piotra i Pawła (29 czerwca), zaś delegacja watykańska udaje się do Konstantynopola na uroczystość św. Andrzeja (30 listopada). Patriarcha Konstantynopola jest honorowym zwierzchnikiem prawosławia.

 

Art. ze str. deon.pl


Programista PHP: Michał Grabowski | Opracowanie graficzne: Havok.pl