Wydarzenia
Rekolekcje biskupów na Jasnej Górze2009-11-23Dziś tj. w poniedziałek, 23 listopada biskupi rozpoczną doroczne rekolekcje na Jasnej Górze. Wspólne rekolekcje polskich biskupów odbędą się na Jasnej Górze w dniach 23-26 listopada. Rekolekcjonistą będzie biblista ks. prof. Michał Bednarz.
Biskupi przez cztery dni będą wspólnie się modlić, wysłuchają też ośmiu nauk rekolekcyjnych i przystąpią do sakramentu pokuty. Tematem konferencji, które wygłosi ks. prof. Michał Bednarz, będą prorocy i pustynia jako miejsce formacji. Rekolekcjonista jest biblistą, wykładowcą Pisma Świętego na Wydziale Teologicznym w Tarnowie; okresowo wykłada też w seminarium duchownym w Gródku Podolskim na Ukrainie.
W kolejnych dniach porannym Mszom będą przewodniczyć: arcybiskup Józef Kowalczyk, który będzie dziękował za 20 lat swojej posługi nuncjusza apostolskiego w Polsce; prymas Polski kard. Józef Glemp i przewodniczący Episkopatu abp Józef Michalik. Msza św. na zakończenie rekolekcji będzie sprawowana za zmarłych członków Konferencji Episkopatu Polski.
Apel Jasnogórski poprowadzą w kolejnych dniach wyświęceni w ostatnim czasie biskupi Marek Mendyk i Krzysztof Zadarko, a także bp Jan Zając.
Rekolekcje rozpoczną się w poniedziałek, 23 listopada o godz. 15.00, a zakończą w czwartek, 26 listopada poranną Mszą św. Tuż po ćwiczeniach duchowych odbędzie się 350. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski.
Tradycja wspólnych rekolekcji biskupów sięga 1946 r., kiedy Prymas Polski kard. August Hlond zachęcał do organizowania Dni Ofiarowania parafii i diecezji Matce Najświętszej i Jej Niepokalanemu Sercu. W łączności z aktem ofiarowania Narodu we wrześniu tego roku odbyły się w Częstochowie rekolekcje biskupów. Kard. Stefan Wyszyński, który został prymasem w listopadzie 1948 r., podjął tę ideę i na stałe wprowadził rekolekcje do kalendarza Konferencji Episkopatu.
(md/jk © Biuro Prasowe KEP 2009)
*
Rekolekcjonista wyprowadzi biskupów na... pustynię
Podczas tegorocznych rekolekcji biskupich na Jasnej Górze ks. Michał Bednarz, biblista i popularyzator Pisma Świętego, będzie mówił o tym, kim byli dla ludzi prorocy i kim, na ich wzór, powinni być dzisiaj biskupi. Rekolekcje rozpoczną się w poniedziałek, 23 listopada i trwać będą do czwartku, 26 listopada.
– W Starym Testamencie pustynia kształtowała wielkich ludzi. Nikt nie mógł działać, jeżeli jej nie doświadczył i nie przeszedł przez pustynię – mówi tegoroczny rekolekcjonista, ks. dr hab. Michał Bednarz. Przez trzy dni będzie on „wyprowadzał biskupów na pustynię”, aby w ciszy jasnogórskiego sanktuarium usłyszeli, jakie zadania stoją przed nimi jako współczesnymi prorokami.
Posługę biskupów rekolekcjonista zestawia z działalnością starotestamentalnych proroków. – To nie jest nadużycie, ponieważ według Pisma Świętego i według nauki Kościoła, biskupi mają władzę prorocką, kapłańską i królewską – mówi ks. Bednarz. W naukach skupi się na władzy prorockiej. Podkreśla, że prorocy urzekali ludzi, porywali za sobą i nawiązując do Księgi Jeremiasza wymienia funkcje proroka – jego zadania to wyrywać i niszczyć zło, ale też sadzić i budować jedność społeczności.
Marzeniem proroków – co podkreśla ks. Bednarz – jest budowanie idealnej wspólnoty. Wskazania, jak to zrobić, rekolekcjonista oprał na 18. rozdziale Ewangelii św. Mateusza. We wspólnocie niemożliwa jest walka o pierwsze miejsca ani pogardzanie kimkolwiek. Musi być miejsce na łagodność, ale i upominanie. Jako warunek końcowy, św. Mateusz wskazuje „przebaczenie w nieskończoność”.
Tego, kto głosi Ewangelię, powinny cechować bezinteresowność, traktowanie innych z łagodnością matki, ale przemawianie z autorytetem ojca; nie są to przymioty nadzwyczajne, lecz powszechne, stosowane w życiu codziennym – dodaje rekolekcjonista.
Biskup powinien się uczyć w szkole Maryi – ta szkoła to modlitwa Magnificat – podkreśla ks. Bednarz. Dlatego odwoła się do tej modlitwy i pokaże, że Maryja występuje w niej niczym prorokini – wielbi Boga, patrzy na dzieje ludzi i widzi w nich działanie Boga, miłosierdzie i miłość, ale równocześnie klęskę tych, którzy występują przeciwko Bogu.
Przygotowując nauki rekolekcyjne związane z cechami biskupa, kaznodzieja posiłkował się m.in. posynodalną adhortacją apostolską „Pasterze owczarni” Jana Pawła II oraz watykańskim dokumentem „Następcy Apostołów”. Korzystał też z homilii Benedykta XVI, wygłoszonej podczas Mszy św. inaugurującej pontyfikat, w której Ojciec Święty prosi m.in. o modlitwę w swojej intencji - by kochał ludzi w Kościele i nie bał się wilków – co także należy do zadań proroków.
Art. ze strony Biura Prasowego Jasnej Góry