Wydarzenia
We Wrocławiu będzie Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Kościoła2014-02-08Kościół pw. św. Antoniego Padewskiego we Wrocławiu, w którym posługują ojcowie i bracia paulini, już wkrótce, bo 25 marca 2014 r., zostanie ogłoszony Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Kościoła. Parafia została objęta przez paulinów w 1998 r. na zaproszenie ówczesnego metropolity wrocławskiego kard. Henryka Gulbinowicza. Obecnie proboszczem parafii jest o. Mariusz Tabulski, paulin.
*
Kościół parafialny pw. św. Antoniego Padewskiego, należący do parafii rzymskokatolickiej pw. św. Mikołaja we Wrocławiu, jest miejscem niezwykłym. Od przeszło 300 lat stoi nieco na uboczu, skromnie ukryty wśród kamieniczek na ul. św. Antoniego, wcześniej Psiej, w obrębie dawnej dzielnicy żydowskiej. Dzisiaj jest jedną z czterech świątyń w Dzielnicy Czterech Wyznań.
Ta piękna barokowa świątynia została wzniesiona przez franciszkanów przy dużym poparciu biskupa wrocławskiego i starosty generalnego Śląska, Franza Ludwiga von Neuburg (1664-1732), jako enklawa i pomnik odradzającego się po reformacji Kościoła katolickiego na Śląsku. Budowę kościoła i klasztoru prowadził wrocławski mistrz budowlany Matthäus Biener (1630-1692) według planów nieznanego z nazwiska włoskiego architekta. 19 maja 1719 r., po 18 latach budowy, biskup wrocławski Antoni Ignacy Münzer dokonał uroczystej dedykacji kościoła i konsekrował ołtarz główny i siedem bocznych.
Bieg historii naznaczył świątynię bliznami, jak np. 22 czerwca 1749 r., kiedy od uderzenia pioruna eksplodowały materiały wybuchowe w pobliskiej wieży prochowej, poważnie ją uszkadzając. Wkrótce przystąpiono do odbudowy. W końcu XVIII w. franciszkanie musieli opuścić swój dom, a 2 lipca 1793 r. klasztor przejęły siostry elżbietanki i rozpoczęły jego przebudowę. W nowej siedzibie siostry niosące pomoc chorym niedługo zaznały spokoju. Wojska napoleońskie, tocząc zwycięską wojnę z Prusami, prowadziły oblężenie miasta zimą na przełomie 1806 i 1807 r. Na skutek fałszywej informacji klasztor i kościół zostały zbombardowane. Siostry z narażeniem życia gasiły pożary, które wybuchały od pocisków. Szkody były wielkie i usuwano je dość długo.
W czasie końcowych walk II wojny światowej Wrocław, ogłoszony twierdzą - Festung Breslau, był oblegany przez Armię Czerwoną, która w tym kierunku przypuściła główny atak. Kościół klasztorny św. Antoniego nie został zniszczony, ale mocno ucierpiał kościół parafialny pw. św. Mikołaja, który władze nakazały rozebrać. Od tego momentu kościół klasztorny św. Antoniego pełni też funkcję kościoła parafialnego parafii św. Mikołaja.
W 1945 r. elżbietanki opuściły klasztor, a gospodarzami zostali księża salezjanie. Od 1987 r. posługę w parafii pełnili księża diecezjalni, zaś od 18 czerwca 1998 r. sprowadzeni z Jasnej Góry ojcowie paulini. 11 listopada 1998 r. uroczyście intronizowano kopię Ikony Matki Bożej z Jasnej Góry.
Świątynia ta zawsze - jak twierdzi proboszcz o. Mariusz Tabulski OSPPE - była miejscem radosnego wychwalania Boga i bramą dla szukających nadziei. Najświętsza Maryja Panna od dawna odbierała i odbiera tu szczególną cześć i nabożeństwo. Od 1945 r. czczona była jako Matka Boża Wspomożenie Wiernych, a księża salezjanie wraz z parafianami przybyłymi z różnych regionów Polski zanosili do Niej ufne modlitwy. Kult Matki Bożej jako troskliwej Opiekunki rozwijał się wraz z objęciem parafii w 1998 r. przez paulinów, których w tym właśnie roku ówczesny metropolita wrocławski kard. Henryk Gulbinowicz, sprowadził z Jasnej Góry do Wrocławia. Zamysłem Księdza Kardynała było, aby kościół stał się wrocławską, małą Jasną Górą. Kolejni paulińscy proboszczowie i duszpasterze czynili wiele, by przybywający do Maryi wierni z terenu parafii i miasta mogli doświadczyć przemożnej opieki Jasnogórskiej Matki i Królowej. Od samego początku paulińskiej posługi wiernym program duszpasterski był przeniknięty rysami maryjnymi, a obejmował on:
- nabożeństwa maryjne (w środę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy oraz w sobotę do Jasnogórskiej Matki Kościoła), w czasie których czytane są intencje składane przy ołtarzu Matki Bożej;
- codzienny, wspólnie odmawiany przez wiernych różaniec;
- codzienny śpiew Godzinek do Najświętszej Maryi Panny;
- Nowenna przed uroczystością Matki Bożej Częstochowskiej;
- ponawiane akty zawierzenia, ofiarowania i Jasnogórskie Śluby Narodu;
- obchodzenie wszystkich uroczystości, świąt i wspomnień Matki Bożej, poprzedzone odpowiednimi nabożeństwami;
- wota ofiarowywane Matce Bożej jako wyraz dziękczynienia i przebłagania, umieszczone przy ołtarzu;
- intencje składane w skarbonie przy ołtarzu oraz kwiaty i inne oznaki czci wobec Maryi;
- błogosławieństwo dzieci i zawierzanie ich podczas liturgii w obecności Maryi;
- codzienne Apele Jasnogórskie, rekolekcje i kazania maryjne;
- codzienna stała spowiedź i adoracja Najświętszego Sakramentu (pn-pt) w godz. 9.00-12.00 i 15.00-18.00 z możliwością stałego kierownictwa duchowego;
- wydawnictwa pomagające we właściwym oddawaniu czci Jasnogórskiej Matce Kościoła.
Tutaj wierni mogą odnaleźć swoją drogę w wielu działających wspólnotach i ruchach oddanych nowej ewangelizacji: Jasnogórska Rodzina Różańcowa, kręgi Oazy ruchu Światło-Życie, Koinonia Jan Chrzciciel, Wspólnoty Drogi Neokatechumenalnej, Wspólnota Żywych Kamieni, Wspólnota Miłości Ukrzyżowanej. Możliwość adoracji i modlitwy przed Najświętszym Sakramentem (od poniedziałku do piątku) oraz miłość do Jasnogórskiej Matki wiedzie do przemiany serc i życia, do sakramentu pojednania i powrotu do jedności z Kościołem osób, które przybywają nawet z oddalonych miejsc naszej diecezji. Tu można pokłonić się Jasnogórskiej Pani obecnej w kopii Ikony Jasnogórskiej, docenić piękno oprawy liturgicznej Eucharystii czy nabożeństw bądź uczestniczyć w koncertach i innych duszpasterskich inicjatywach. Tu spotkać się można z wielką otwartością, ciepłem i zrozumieniem gospodarzy. To dzięki wielkiej dbałości i odważnej determinacji paulinów ta barokowa świątynia odzyskuje swój blask i staje się jednym z najwspanialszych elementów w barwnej mozaice kulturowej i religijnej naszego miasta.
Odnowiona fasada zaprasza do wnętrza. Kościół jest pierwszym obiektem reprezentującym nowy typ rozwiązania architektonicznego, później popularnego na Śląsku: kościoła emporowo-halowego o jednoprzestrzennej nawie i prezbiterium, przekrytego sklepieniem kolebkowym z lunetami oraz wzbogaconego o system płytkich kaplic i empor nad nimi. Wpadające pośrednio do wnętrza światło dzienne tworzy nastrój tajemniczości i spaja je w organiczną całość architektoniczną. W tym skromnym architektonicznie wnętrzu swoim pięknem zachwyca ołtarz główny z monumentalnym - niedawno odsłoniętym po konserwacji - obrazem ‘Wizja św. Antoniego z Padwy' (ok. 1710), autorstwa wybitnego barokowego malarza śląskiego, Michaela Leopolda Willmanna. W jednym z bocznych ołtarzy raduje swym pięknem odnaleziony podczas prac remontowych wiosną 2010 r. i poddany konserwacji drugi obraz Willmanna, a mianowicie ‘Święty Jan Kapistran', prawdziwa sensacja naukowa i artystyczna. Z wyposażenia wnętrza kościoła wyróżniają się jeszcze: ołtarz św. Judy Tadeusza ze snycerką wykonaną w 1725 r. przez znakomitego rzeźbiarza Jana Jerzego Urbańskiego; klasycystyczna ambona z 1793 r.; pełnofigurowe rzeźbiarskie ‘Ukrzyżowanie' z ołtarza bocznego, piękne i dramatyczne w swoim wyrazie; ołtarz św. Antoniego z Padwy z relikwiami świętego; obraz Santa Maria Speciosa z 1542 r., pochodzący z Regensburga, gdzie słynął jako cudowny. Te i inne elementy wyposażenia, a także muzeum kościelne założone w 2007 r., można podziwiać i zwiedzać. Wtedy też Generał Zakonu Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika, o. Izydor Matuszewski, poświęcił nowy dzwon o imieniu „Maryja" ufundowany z okazji jubileuszu 700-lecia nadania Reguły św. Augustyna zakonowi paulinów przez Stolicę Apostolską i 10-lecia posługi duszpasterskiej paulinów we Wrocławiu.
Zarówno dla wiernych, jak i dla duszpasterzy związanych z tym miejscem Maryja jest Matką daną Ludowi Bożemu - Kościołowi - „jako pomoc i obrona". W piękny sposób ujmują tę prawdę słowa papieża Franciszka z adhortacji apostolskiej ,Evangelii gaudium,: „Maryja jest przyjaciółką, zawsze dbającą o to, by nie zabrakło wina w naszym życiu. Jest Tą, której serce przeniknął miecz, Tą, która rozumie wszystkie cierpienia. [...] Jako prawdziwa mama, idzie z nami, walczy razem z nami i szerzy nieustannie bliskość Bożej miłości. Dzięki różnym nabożeństwom maryjnym, związanym najczęściej z sanktuariami, jest włączona w historię każdego ludu, który przyjął Ewangelię, i tworzy część jego historycznej tożsamości. Wielu chrześcijańskich rodziców prosi o chrzest dla swoich dzieci w sanktuarium maryjnym, ukazując w ten sposób wiarę w macierzyńskie działanie Maryi, rodzącej nowe dzieci dla Pana. To tam, w sanktuariach, można odczuć, jak Maryja gromadzi wokół siebie dzieci z takim trudem pielgrzymujące, by Ją zobaczyć i by Ona spojrzała na nie. Znajdują tam siłę, jaką daje Bóg, by znosić cierpienia i znój życia" (EG, nr 286). Dlatego cieszy niezwykle, że 25 marca 2014 r. zostanie ogłoszone ustanowienie kościoła św. Antoniego z Padwy Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Kościoła, w którym odpust obchodzony będzie 26 sierpnia.
Czcigodny tytuł wezwania: Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Kościoła, wiąże się z tradycją, jaką Najświętsza Maryja Panna odbiera w swym Jasnogórskim Wizerunku. „Powodem przedłożenia prośby było dobro duchowe powierzonych wiernych i pragnienie szerzenia kultu Matki Bożej, którą papież Paweł VI na Soborze Watykańskim II, 24 listopada 1964 r., ogłosił Matką Kościoła: «Ku chwale więc Błogosławionej Panny i ku naszej pociesze ogłaszamy Najświętszą Maryję Matką Kościoła, czyli całego ludu chrześcijańskiego, zarówno wiernych, jaki i Pasterzy, którzy zwą Ją Matką najmilszą. Postanawiamy również, by odtąd cały lud chrześcijański oddawał Matce Bożej tym najmilszym imieniem jeszcze większą cześć i zanosił do niej błagania». Za rok obchodzić będziemy 50. rocznicę tego wydarzenia. Sługa Boży Stefan Kardynał Wyszyński wielokrotnie wspominał o czci, jaką odbierała Jasnogórska Królowa w czasie obrad soborowych. Duże znaczenie w ogłoszeniu tytułu Maryi Matki Kościoła miały modlitwa i staranie biskupów polskich na czele z Prymasem Tysiąclecia Stefanem Kardynałem Wyszyńskim" - tak napisał w uzasadnieniu prośby proboszcz, o. M. Tabulski.
Maryja Matka Kościoła jednoczy nas, wierzących w Jej Syna, w jedną Rodzinę, którą jest Kościół. Ustanowienie Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Kościoła - miejsca świętego, w którym w sposób szczególny Bóg udziela swojej łaski - z całą pewnością wzmocni dotychczasowy kult Matki Bożej w tej świątyni, przyczyni się do większego zaangażowania świeckich oraz jeszcze bardziej zwiąże zakon paulinów i Jasną Górę z Archidiecezją Wrocławską.
Bożena Sobota
Art. ze str. jasnagora.com