Wydarzenia
Krypta w podziemiach u paulinów na Jasnej Górze otwarta2009-11-01
Od dziś przez miesiąc będzie można wejście do siedemnastowiecznej krypty w podziemiach jasnogórskiej Kaplicy Matki Bożej. To jedyna w roku okazja, by odwiedzić to miejsce.
Krypta jest jednym z najstarszych miejsc jasnogórskiego sanktuarium. Przez kilka wieków chowani byli tu paulińscy mnisi. W dniu Wszystkich Świętych została ona na miesiąc otwarta dla zwiedzających.
W przeszłości kryptę otwierano jedynie na czas oktawy Wszystkich Świętych, między 1 a 8 listopada. Od trzech lat można zwiedzać ją przez cały miesiąc.
Krypta powstała prawdopodobnie już w XV wieku, gdyż założone w końcu XIV wieku na Jasnej Górze świątynia i klasztor od początku pełniły także funkcję nekropolii. To tu grzebano zasłużonych duchownych i świeckich, a w nowszych czasach również przechowywano pamiątki po polskich bohaterach narodowych i ich szczątki.
W udostępnionej w niedzielę krypcie pod Kaplicą Matki Bożej w 36 wykutych w skale niszach grobowych znajdują się szczątki paulinów. Najstarsze kości dawnych mnichów złożono we wspólnym grobie w październiku 1836 r. Później w krypcie pochowani zostali m.in. najwyżsi przełożeni paulinów - wieloletni generałowie zakonu o. Piotr Markiewicz i o. Pius Przeździecki.
W najbardziej zaszczytnym miejscu, pod ołtarzem Matki Bożej, złożono szczątki bohatera obrony Jasnej Góry przed szwedzkim potopem, przeora o. Augustyna Kordeckiego. W 1673 r. mnisi odprawili nabożeństwo żałobne, a szczątki przeora złożyli w podziemiach kaplicy, pod ołtarzem. W 1973 r. z okazji 300. rocznicy śmierci o. Kordeckiego odnalezioną urnę z jego prochami umieszczono w oszklonej niszy w pierwszej od dziedzica części Kaplicy Cudownego Obrazu.
Art. ze strony fronda.pl