Wydarzenia
80 milionów ludzi chce ci powiedzieć, że giną za wiarę2013-11-08Często dochodzi do ataków na wioski i osiedla zamieszkałe przez chrześcijan. Są również przypadki, że chrześcijanie są śledzeni i mordowani we własnych domach.
W druga niedzielę listopada Kościół w Polsce z inicjatywy Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, już po raz piąty, obchodzi Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. W tym roku tematem Dnia Solidarności jest Nigeria, najludniejszy kraj w Afryce, liczący ponad 160 mln ludności, z czego ponad 45% społeczeństwa to chrześcijanie.
Terytorium Nigerii wewnętrznie jest podzielone na północ i południe. Północna część Nigerii zamieszkana w większości przez muzułmanów i podsycana żądaniami wysuwanymi przez fundamentalistów islamskich dąży do pewnej odrębności, utworzenia regionu na wzór państwa islamskiego i wprowadzenia na tej części terytorium muzułmańskiego prawa - szariatu. Prawo to zostało już wprowadzone w 12 stanach, a w kolejnych 4 uczyniono to częściowo. Za tymi planami i działaniami stoi terrorystyczne ugrupowanie fundamentalistów islamskich Boko Haram.
Na skutek zamachów dokonywanych przez tych terrorystów od roku 2010 śmierć poniosło tysiące osób, w większości chrześcijanie. Ich celem są świątynie chrześcijańskie, szkoły, w których uczą się chrześcijanie, a także obiekty rządowe i placówki wojskowe. Często dochodzi do ataków na wioski i osiedla zamieszkałe przez chrześcijan. Są również przypadki, że chrześcijanie są śledzeni i mordowani we własnych domach.
W jednym tylko stanie Borno spalonych zostało 64 świątynie chrześcijańskie. Strach przed zamachami jest tak wielki, że Msze święte prawie w całym kraju sprawowane są nie tylko przy zamkniętych drzwiach kościoła, ale blokowane są również wjazdy na plac przykościelny, aby uniemożliwić zamach samochodem wypełnionym materiałami wybuchowymi. Dodatkowo kościoła jak i terenu parafialnego pilnuje straż składająca się z parafian. Niestety pojawiły się również ataki na muzułmańskie meczety, które należą do wspólnot żyjących w zgodzie z chrześcijanami. W marcu, rzecznik Boko Haram ogłosił "wojnę z chrześcijanami" sugerując, że ta grupa terrorystyczna chce "wykorzenić chrześcijaństwo z kraju".
Na zaproszenie Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, w Polsce przebywa biskup Hyacinth Egbebo z Wikariatu Apostolskiego Bomadi -świadek dramatu chrześcijan w Nigerii. Biskup na konferencjach prasowych, jak i na licznych spotkaniach z wiernymi będzie mówił o sytuacji nigeryjskich chrześcijan.
Pomoc Kościołowi w Potrzebie w Wikariacie Apostolskim Bomadi pomoże biskupowi Egbebo w remoncie szkoły im. św. Bernarda. Ze szkoły korzysta blisko 1000 uczniów z rodzin chrześcijańskich jak i muzułmańskich. Bez kapitalnego remontu, który nakazały władze państwowe, szkoła zostanie zamknięta, a dzieci zostaną pozbawione możliwości edukacji. Ta szkoła to również nadzieja na zgodne współistnienie chrześcijan i Muzułmanów w Nigerii.
Aby pomóc w remoncie szkoły wystarczy wysłać sms o treści RATUJE na numer 72405 (koszt 2zł+VAT). Akcja sms-owa trwa do końca 2013 roku.