Liturgia


Czytania na dziś »

Komentarz do Słowa na dziś








Wydarzenia

100 dni pontyfikatu Papieża Franciszka2013-06-21

"Wyraźne gesty i słowa", "skoncentrowany na Jezusie", "otwarty na problemy Trzeciego Świata" - tak sto dni pontyfikatu Franciszka podsumowali niemieccy biskupi. Ich zdaniem nowy Papież kontynuuje dzieło swoich poprzedników i wychodzi do ludzi, którzy są daleko od Kościoła.


Kościół w Niemczech cieszy się z pontyfikatu Franciszka" - napisał w specjalnym oświadczeniu abp Robert Zollitsch. Przewodniczący niemieckiego episkopatu zauważył, że nowy Papież w krótkim czasie swoimi gestami i słowami dotarł do ludzi, którzy są daleko od Kościoła. W pierwszych stu dniach kontynuował dzieło swojego poprzednika Benedykta XVI, który nieustannie pytał o wiarę i miejsce Boga w dzisiejszym społeczeństwie.


Zdaniem abp. Zollitscha dobrym przykładem tej kontynuacji będzie zapowiedziana już tzw. "encyklika na cztery ręce", którą zaczął pisać Benedykt XVI, a skończy Franciszek. Kontynuację dwóch poprzednich pontyfikatów dostrzega również kard. Walter Kasper, były przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan.


Inni członkowie niemieckiego episkopatu podkreślali spontaniczność i wiarygodność nowego Papieża. Arcybiskup Berlina kard. Rainer Maria Woelki powiedział, że przeżył go jako osobę "nieskomplikowaną, bardzo autentyczną, bliską ludzi i Chrystusa". Podobnie wyraził się abp Ludwig Schick, przewodniczący Komisji ds. Kontaktów z Zagranicą w niemieckim episkopacie. Jego zdaniem wraz z Franciszkiem "będziemy mieli Kościół prostszy i skoncentrowany na Jezusie".


Natomiast odpowiedzialny za kontakt z mediami bp Gebhard Fürst zachwycony jest sposobem głoszenia Ewangelii przez Franciszka. "Chętnie czytam podsumowanie codziennych kazań Papieża w Domu św. Marty. Tam codziennie są niespodzianki. Papież mówi błyskotliwie i niekonwencjonalnie. To dobrze zrobi naszemu Kościołowi" - powiedział bp Fürst.


Większość niemieckich biskupów podkreśla też latynoamerykańskie pochodzenie Franciszka, które ich zdaniem zmieni wizerunek Kościoła europocentrycznego i często zmęczonego.


Art. ze str. deon.pl

Programista PHP: Michał Grabowski | Opracowanie graficzne: Havok.pl