Wydarzenia
NOWENNA DO ŚW. PAWŁA I PUSTELNIKA - "PAWEŁKI"2013-01-13W piątek rozpoczęliśmy nowennę ku czci św. Pawła Pierwszego Pustelnika. Nowenna potrwa do niedzieli 20 stycznia, kiedy to będzie obchodzona zewnętrzna Uroczystość.
Tradycyjne „Pawełki” czyli nowenna przed zewnętrzną uroczystością ku czci św. Pawła Pierwszego Pustelnika, patriarchy Zakonu Paulinów rozpoczynają się tego roku 11 stycznia w paulińskich wspólnotach na świecie. Zewnętrzna Uroczystość odbywa się zawsze w najbliższą niedzielę po 15 stycznia. Wewnętrznej Uroczystość św. Pawła w Zakonie paulińskim jest zawsze 15 stycznia, w dniu narodzin św. Pawła dla nieba.
Nowenna w naszej parafii rozpoczyna się codziennie o godz. 18.00 zgromadzeniem zakonników przy ołtarzu św. Pawła I Pustelnika i śpiewem XVII-wiecznych hymnów opowiadających o prześladowaniu chrześcijan za czasów cesarza Decjusza i życiu św. Pawła. Śpiew wykonywany jest na przemian przez zakonników i wiernych. Hymny śpiewane są przemiennie co drugi dzień. Hymny są dwa. Po nowennie następuje Msza św., a na zakończenie ucałowanie relikwiarza z relikwiami św. Pawła z Teb.
Święty Paweł Pierwszy Pustelnik jest Patriarchą Zakonu Paulinów, którzy wzorują się na jego życiu i naśladują jego styl życia z Bogiem w samotni sam na Sam.
Paweł urodził się w Tebach - starożytnej stolicy faraonów - w 228 r. Za jego czasów Teby były już tylko małą wioską. Pierwsze lata spędził szczęśliwie w domu rodzinnym. Gdy miał 20 lat, około 240 r., rozpoczęły się prześladowania Dioklecjana. Dowiedziawszy się, że jego zięć-poganin z powodu jego bogactwa planuje wydać go w ręce prześladowców, Paweł porzucił wszystko, co posiadał, odszedł na pustkowie i zamieszkał w jaskini. Prześladowanie trwało krótko, bo zaledwie dwa lata, ale Paweł tak dalece zasmakował w ciszy pustyni, że postanowił tam pozostać na zawsze. Jako pustelnik spędził samotnie 90 lat!
Przez cały ten czas zanosił do Boga swe gorące modlitwy, żywiąc się tylko daktylami i połówką chleba, którą codziennie przynosił mu kruk. Kiedy był bliski śmierci, odwiedził go św. Antoni, pustelnik. Tego dnia kruk miał przynieść Pawłowi cały bochenek. Nagość swego ciała od znoju i chłodu chronił Paweł jedynie palmowymi liśćmi. Legenda ta znalazła swoje odbicie w herbie zakonu paulinów, którzy obrali sobie św. Pawła Pustelnika za swojego głównego patrona: kruk na palmie z bochenkiem chleba.
Zmarł mając 113 lat w 341 r. Miał oddać Bogu ducha na ręku św. Antoniego. Kiedy ten był w kłopocie, jak wykopać grób dla przyjaciela, według podania miały zjawić się dwa lwy i ten grób wykopać. Dwa lwy znalazły się dlatego również w herbie paulinów. Zakon paulinów czci go jako swego patrona; czczą go także piekarze i tkający dywany.
W ikonografii św. Paweł Pustelnik przedstawiany jest w tkanej sukni z liści palmowych. Jego atrybuty: kruk, kruk z chlebem w dziobie, lew kopiący grób, przełamany chleb.
Pustelnik uznawany jest za szczególnego opiekuna najmłodszych i matek spodziewających się rozwiązania lub pragnących mieć potomstwo.