Liturgia


Czytania na dziś »

Komentarz do Słowa na dziś








Wydarzenia

Beatyfikacja Jana Pawła II2011-02-06

Zgodnie z prawem kanonicznym proces beatyfikacyjny można rozpocząć dopiero pięć lat po śmierci kandydata na ołtarze. Biskup Rzymu ma jednak pełnię władzy, by zmieniać reguły obowiązujące w Kościele. Tak stało się tym razem. Domagali się tego wierni, którzy już podczas uroczystości pogrzebowych Jana Pawła II wołali: „Santo Subito!” („Święty natychmiast!”). 13 maja 2005 roku Benedykt XVI wysłuchał ich i podczas spotkania z włoskim duchowieństwem w Bazylice św. Jana na Lateranie ogłosił decyzję o uchyleniu zasady oczekiwania. 28.VI. oficjalnie ruszył proces beatyfikacyjny w diecezji rzymskiej.

4.XI rozpoczął się proces beatyfikacyjny w archidiecezji krakowskiej. Jan Paweł II nie zginął śmiercią męczeńską, nie był też „czczony od kilkuset lat” i dlatego jego beatyfikacja może się dokonać wyłącznie na podstawie klauzuli o „heroiczności cnót chrześcijańskich”.

29 stycznia 2006 roku ks. Oder potwierdził pogłoski, że ustalono, który cud będzie podstawą do wyniesienia papieża Polaka na ołtarze oraz ogłosił, że świadkiem w procesie beatyfikacyjnym będzie Joaquin Navarro-Valls. W marcu we Francji rozpoczęto osobne postępowanie kanoniczne w sprawie cudu, przypisywanego wstawiennictwu Jana Pawła II.
45-letnia zakonnica Marie-Simon-Pierre z niewyjaśnionych z medycznego punktu widzenia przyczyn nagle wyzdrowiała z zaawansowanej choroby Parkinsona.

2 kwietnia 2007, w II rocznicę śmierci Papieża, w Bazylice św. Jana na Lateranie, w obecności m. in. prezydenta Kaczyńskiego odbyła się uroczystość zamknięcia pierwszego, diecezjalnego etapu procesu.

11 marca 2008 roku zakończono gromadzenie dokumentów i nadszedł czas ich studiowania, wsłuchiwania się w głos świadectw. Prace nad redagowaniem positio, czyli dokumentem stanowiącym niejako syntezę całego procesu udokumentowania świętości osoby, były mocno zaawansowane.

26 marca Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych przystąpiła do analizy positio, jaką przedstawił postulator procesu Jana Pawła II ks. Oder. Prefekt tej kongregacji kard. Jose Saraiva Martins, zapewnił w wypowiedzi dla Radia Watykańskiego, że dykasteria kierowana przez niego pragnie, aby Karola Wojtyłę jak najszybciej można było czcić jako błogosławionego.

13 maja 2009 komisja wydała pozytywną opinię w sprawie heroiczności cnót Jana Pawła II, a 16 listopada w watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych obradowała komisja kardynałów w sprawie beatyfikacji Jana Pawła II. Przegłosowano decyzję o skierowaniu do Benedykta XVI prośby o wyniesienie polskiego Papieża na ołtarze. 19 grudnia 2010 r. Benedykt XVI podpisał dekret o uznaniu heroiczności cnót Jana Pawła II, który zamyka zasadniczą część jego procesu beatyfikacyjnego. Wreszcie nadszedł 12 stycznia 2011 roku, kiedy podczas posiedzenia kardynałów i biskupów, członków Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych wydano pozytywną opinię dotyczącą przypisywanego wstawiennictwu Jana Pawła II cudu.

1 maja, niedziela Miłosierdzia Bożego to jego BEATYFIKACJA! Papież Benedykt XVI będzie osobiście przewodniczył beatyfikacji Jana Pawła II na Placu św. Piotra. Informacja ta ma duże znaczenie i stanowi odstępstwo od zasady wprowadzonej przez obecnego papieża. Benedykt XVI zrezygnował z przewodniczenia uroczystościom beatyfikacyjnym, powierzając to zadanie swym delegatom. Będzie to również pierwsza beatyfikacja, której dokona obecna głowa Kościoła, beatyfikując swojego bezpośredniego poprzednika.

na podstawie KAI Arleta Wencwel

 

Art. ze str. opiekun.kalisz.pl

Programista PHP: Michał Grabowski | Opracowanie graficzne: Havok.pl