Liturgia


Czytania na dziś »

Komentarz do Słowa na dziś








Wydarzenia

Przyjmij, o Maryjo, ten dar narodu polskiego...2010-09-04

Nowe korony i nowa sukienka zostały nałożone na Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej.

Uroczystość poświęcenia Wotum Narodu odbyła się w sobotę, 4 września o godz. 11.30 w Kaplicy Matki Bożej. Korony i sukienka, dzieło arysty Mariusza Drapikowskiego, zostały przygotowane jako dar narodu polskiego z racji 100-lecia rekoronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej, Królowej Polski. Dary zostały ufundowane w całości z darów pielgrzymów. Inicjatorem przygotowania nowych koron i sukienek jest przeor Jasnej Góry o. Roman Majewski.

Uroczystości poświęcenia i złożenia w darze Wotum Narodu przewodniczył Prymas Polski abp Józef Kowalczyk.

„Jasnogórska Matko i Królowo Polski, przyjmij od całego polskiego narodu wotum: nowe korony i szaty wdzięczności, miłości, cierpienia i nadziei. Przyjmij korony, który pobłogosławił Twój Sługa Papież Benedykt XVI, przyjmij też nowe szaty dla Jezusa i dla Ciebie Matko, które teraz poświęcamy” - mówił na początku o. Izydor Matuszewski, generał Zakonu Paulinów.

„Wielka Boga-Człowieka Matko, Najświętsza Dziewico i Pani Jasnogórska, Matko i Królowo Polski, Wszechmogący i miłosierny Bóg dał w Tobie polskiemu narodowi przedziwną pomoc i obronę, a Twój Święty Obraz Jasnogórski wsławił niezwykłą czcią wiernych. Ty otaczasz macierzyńską miłością nasz naród, który Cię wybrał na swoją Królową, broniąc nas w niebezpieczeństwach udzielasz nam pociechy w utrapieniach i wspierasz w dążeniu do wiecznej Ojczyzny. Maryjo, od tylu już pokoleń, które przeszły przez polską ziemię, okazujesz się nam pomocą nieustanną oraz Matką troskliwą. Dzięki Tobie wytrwaliśmy przy Chrystusie i przy Kościele, wytrwaliśmy, jako naród wierności Ewangelii i przenieśliśmy nienaruszone dziedzictwo wiary naszych Ojców” - podkreślał abp Józef Kowalczyk, Prymas Polski w Akcie Ofiarowania, Przebłagania i Zawierzenia.

„Matko Nasza i Królowo Jasnogórska, zechciej przyjąć Wotum Narodu: nowe korony i szaty wdzięczności, miłości, cierpienia i nadziei narodu polskiego. Niech te korony i szaty dla Jezusa i dla Ciebie Jasnogórska Królowo Polski będą widzialnym znakiem naszej miłości oraz wdzięczności za doświadczaną łaskawość Boga, którą Ty trzymasz w ramionach. Razem z tym wotum składamy Ci Bogarodzico Dziewico przede wszystkim nasze serca przepełnione ogromną wdzięcznością oraz gorącą miłością. Przyjmij je Maryjo, aby były wotum najdroższym, jakie pragniemy Tobie ofiarować…” - mówił Prymas Polski w Akcie Ofiarowania.

Uroczystość z Kaplicy Matki Bożej była transmitowana na telebimy na placu jasnogórskim.

Około godz. 12.00 na jasnogórskim Szczycie rozpoczęła się Eucharystia na zakończenie nowenny pierwszych sobót ku czci Jasnogórskiej Królowej Polski. Mszy św. przewodniczy abp Józef Kowalczyk, Prymas Polski, a homilię głosi abp Mieczysław Mokrzycki, arcybiskup lwowski obrządku łacińskiego. Oprawę muzyczną Eucharystii zapewnia zespół wokalno-instrumentalny Cappella Gedanensis z Gdańska.

Słowa powitania w imieniu Jasnej Góry wypowiedział o. Roman Majewski, przeor sanktuarium: „Dziś w fatimską sobotę Niepokalanego Serca Maryi, któremu w tym miejscu biskupi polscy zawierzyli Ojczyznę naszą przychodzimy i my, aby w 100 lat po tych, którzy w wielkiej liczbie wypełnili jasnogórskie błonia, oddając korną cześć Królowej Polski, przyozdabiając Jej święty wizerunek koronami podarowanymi przez świętego Papieża Piusa X, w 100 lat po nich stajemy i my, dzieci polskiej wolnej już ziemi, z darem serc naszych, z nowymi koronami i sukniami, w których zapisaliśmy naszą wdzięczność i miłość, cierpienie i nadzieję, w których zapisaliśmy życie nasze, teraźniejszość i przyszłość naszej Ojczyzny”.

„Maryja Służebnica Pańska, służy jednocześnie nam, jest również naszą Królową, bo służyć Bogu znaczy królować - mówił w homilii abp Mieczysław Mokrzycki – Jako najdoskonalsza służebnica jest Panią wszystkich sług Bożych, wszystkich chrześcijan. My w narodzie polskim upodobaliśmy ją sobie, jako Królową, ponieważ Maryja uczy nas, jak służyć Bogu, tzn. jak dbać o tych, którym On sam przyszedł służyć (…) Jej liczne obrazy ozdabiane są koronami, dla podkreślenia szczególnej czci, jaką dla Niej mamy. Korona oznacza jednocześnie to wszystko, co jest przedmiotem naszych dążeń, oznacza to, co pierwsi ludzie utracili i do czego przystęp dzięki Chrystusowi uzyskaliśmy na nowo. Umieszczenie koron na tym najdroższym sercu każdego Polaka wizerunku oznacza, że mamy się wpatrywać i rozważać to, co jest dla naszego życia najważniejsze, by być dzieckiem Bożym”.

„Przychodzimy dzisiaj, aby nawiązać do wydarzenia sprzed 100 lat, kiedy Matce Bożej ponownie nałożono korony, po tym jak skradziono poprzednie z 1717 r. Pospiesznie wystarał się o nie u Papieża świętego Piusa X chwalebnej pamięci mój poprzednik ówczesny arcybiskup lwowski święty Józef Bilczewski. Chciał w ten sposób uniknąć woli cara, który życzył sobie, aby skronie Jasnogórskiej Pani ozdobiły korony ofiarowane przez niego. Kiedy Ojciec Święty ofiarował korony, ponownie miał je nałożyć na Obraz arcybiskup lwowski w 1910 r., nie mógł jednak przybyć na tę uroczystość, gdyż nie otrzymał od władz rosyjskich pozwolenia na wjazd. Udał się jednak później do Ojca Świętego, aby mu podziękować za ten wielki dar. Po powrocie do Lwowa napisał odezwę do diecezjan, która zawierała wskazania, co do pasterskich oczekiwań Papieża” – nawiązał w homilii do historii koronacji sprzed 100 lat kaznodzieja.

„Wyrażam wielką radość z tego, że w dniu dzisiejszym Pani Jasnogórska w swoim Cudownym Obrazie i Jej Syn, w Kaplicy Cudownego Obrazu doznaje szczególnej czci. Oto dzień nałożenia nowej sukni i koron na Jej czcigodny wizerunek i Jej Syna, który od stuleci cieszy się niezwykłą czcią wiernych – mówił na zakończenie abp Józef Kowalczyk – Radujemy się z tego, że wasza miłość i cześć do Matki Najświętszej odziedziczona od praojców wyrażona zostaje dziś raz jeszcze w tak uroczystej formie. Maryja otrzymuje ten widomy znak miłości i przywiązania, który przypomina nam o czci, jakiej doznaje w niebie w łonie Trójcy Przenajświętszej, a jaką my tu na ziemi staramy się naśladować koronując Jej obrazy i Jej statuy”.

Centralne uroczystości poprzedziła modlitwa na placu przed Szczytem. Wierni wysłuchali również świadectw: siostry, która ofiarowała fragment skrzydła prezydenckiego samolotu oraz pielgrzymów, którzy przekazali obrączkę do nowej sukni Matki Bożej.

o. Stanisław Tomoń
BPJG/ dr, mś, mn, es
2010-09-04, sobota, godz. 14.30


Art. ze str. jasnagora.com

Programista PHP: Michał Grabowski | Opracowanie graficzne: Havok.pl