Liturgia


Czytania na dziś »

Komentarz do Słowa na dziś








Wydarzenia

Święcenia paulińskich kapłanów2010-05-29

 

 

   Święcenia kapłańskie w stopniu prezbiteratu przyjęło w sobotę, 29 maja jedenastu diakonów Zakonu Paulinów:


br. dk. Jerzy Ciecióra
br. dk. Dariusz Parzych
br. dk. Rafał Kandora
br. dk. Krzysztof Kielczyk
br. dk. Marcin Ćwierz
br. dk. Wojciech Jeziorski
br. dk. Marcin Sierszulski
br. dk. Przemysław Kopa
br. dk. Michał Legan
br. dk. Euzebiusz Grądalski
br. dk. Ondrej Kentoš


   „Kapłaństwo z jednej strony to ogromne zaufanie Pana Boga, że właśnie tą misję powierzył nam, a z drugiej to wielka odpowiedzialność, żeby być świadkiem, nie być faryzeuszem, nie być hipokrytą, tylko rzeczywiście dać o Panu Bogu świadectwo - mówił o. Euzebiusz Grądalski – Być paulinem, to przede wszystkim odkryć Pana Boga w samotności, we własnej celi”.

 

   „Święcenia to niesamowite szczęście, chwilowe dopełnienie tego, na co się czekało w czasie tego całego przygotowania do kapłaństwa. To niesamowite, że się czuję tą wspólnotę Kościoła, wspólnotę wszystkich kapłanów - opowiada o. Ondrej Kentoš ze Słowacji – W czasie tej Mszy św. modliłem się o to, bym mógł godnie sprawować tą Eucharystię, a to, co będę czynił na ołtarzu, żeby to służyło i pokrzepiało cały Kościół”.

 

   „Na nowo w czasie Mszy św., dzięki Liturgii uświadomiłem sobie, że jestem nie bardzo godny tego, żeby być kapłanem, i że ta moja niegodność jest tak wielka, że wszystko, co działo się dzisiaj w czasie Mszy św., mogę odczytywać jako wielką, niezmierzoną łaskę Pana Boga – podkreśla o. Michał Legan – Kapłaństwo, które niesie wielki obowiązek, i które jest jakimś wielkim uczestnictwem w Chrystusie, jest tak wstrząsające, tak przerażające, że mogę powiedzieć tylko jedno, że z łaski zostałem wybrany, i ta łaska dla mnie ciągle pozostaje tajemnicą”.

 

   Nowych kapłanów podczas Mszy św. o godz. 10.00 w bazylice wyświęcił abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski.

 

   W uroczystej Eucharystii uczestniczyli m.in.: bp Stanisław Dziuba, biskup diecezji Umzimkulu w Republice Południowej Afryki; o. Michał Lukoszek, rektor WSD Ojców Paulinów na Skałce i przeor klasztoru; o. Izydor Matuszewski, generał Zakonu Paulinów; definitorzy: o. Piotr Polek i o. Zachariasz Jabłoński; o. Mariusz Hołownia, wikariusz prowincji niemieckiej; byli generałowie Zakonu: o. Józef Płatek i o. Jan Nalaskowski; o. Roman Majewski, przeor Jasnej Góry, a także kapłani, księża proboszczowie z rodzinnych parafii nowo wyświęconych kapłanów, siostry zakonne, rodzice, rodzeństwo, krewni, przyjaciele oraz bracia klerycy wszystkich roczników z WSD na Skałce.

 

   „Gromadzimy się dzisiaj u stóp tronu Jasnogórskiej Matki, aby towarzyszyć jedenastu paulińskim diakonom w jednej z najważniejszych chwil ich życia. Dzisiaj mają stać się uczestnikami Chrystusowego kapłaństwa służebnego - mówił w powitaniu o. Michał Lukoszek – Tym razem święcenia prezbiteratu mają miejsce w szczególnym czasie, jakim jest trwający Rok Kapłański przeżywany pod hasłem ‘Wierność Chrystusa, wierność kapłana’. Chciejmy w tej godzinie otoczyć naszą modlitwą tych, którzy za kilka chwil mają zostać kapłanami. Za przyczyną św. Jana Vianney’a prośmy Boga o łaskę wielkiej gorliwości kapłańskiej dla nich, by nieśli Chrystusa i Jego Ewangelię, aż po krańce świata, tam gdzie zostaną posłani”.

 

   „Oto ci nasi synowie, którzy są waszymi krewnymi lub przyjaciółmi, za chwilę mają otrzymać święcenia prezbiteratu, uważnie zatem rozważcie jakiej godności w Kościele mają dostąpić – mówił w homilii abp Stanisław Nowak – Po dojrzałym namyśle, ci nasi bracia mają otrzymać kapłaństwo w stopniu prezbiterów, aby służyli Chrystusowi - Nauczycielowi, Kapłanowi i Pasterzowi, za którego sprawą Jego ciało to jest Kościół, staje się ludem Bożym, buduje się i rośnie jako świątynia. Zostaną oni wyświęceni na prawdziwych kapłanów nowego Przymierza, aby upodobnieni do Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana, złączeni z kapłaństwem biskupów głosili Ewangelię, kierowali ludem Bożym i oddawali cześć Bogu, przede wszystkim przez składanie ofiary Chrystusowej”.

 

   „Bądźcie drodzy synowie złączeni z biskupem i jemu poddani, starajcie się łączyć wiernych w jedną rodzinę, abyście przez Chrystusa w Duchu Świętym mogli doprowadzić ich do Ojca, miejcie zawsze przed oczami przykład Dobrego Pasterza, który przyszedł nie po to, aby Mu służono, lecz aby służyć oraz szukać, zbawiać to, co zginęło” – zwrócił się do diakonów abp Stanisław Nowak.

 

   W liturgii Sakramentu Święceń Kapłańskich neoprezbiterzy przyjęli postawę leżenia krzyżem. To znak głębokiej modlitwy i uniżenia wobec Boga. Kolejnym obrzędem było nałożenie na wyświęcanych rąk przez biskupa oraz całe kolegium prezbiterów, co oznacza włączenie nowych kapłanów do swego grona. Zewnętrznym symbolem przyjęcia i wypełniania posługi kapłańskiej przez nowo wyświęconych jest stuła i ornat. Szaty te otrzymali neoprezbiterzy z rąk starszych w kapłaństwie współbraci. Biskup odzianym w liturgiczne szaty nowo wyświęconym namaścił ręce krzyżmem świętym. Namaszczenie rąk oznacza błogosławieństwo, wyraz uznania przez Boga oraz udzielenie darów Ducha Świętego do składania ofiary. Ostatnim obrzędem było podanie kapłanom przez konsekrującego biskupa pateny z chlebem i kielicha z winem, jako symbolów życia i pracy rąk ludzkich.

 

   Pierwsze w swoim życiu Msze święte neoprezbiterzy będą odprawiali kolejno w sobotę przed Cudownym Obrazem w jasnogórskiej Kaplicy Matki Bożej.

 

o. Stanisław Tomoń
BPJG/ mś

 

Galeria zdjęć BP Jasna Góra

Galeria zdjęć  fot. Mikolaj Kowalczyk

Programista PHP: Michał Grabowski | Opracowanie graficzne: Havok.pl