Wydarzenia
Dzień modlitwy berobotnych2009-05-10Wspomnienie św. Józefa robotnika. Ogólnokrajowa Pielgrzymka „Solidarności" oraz Przedsiębiorców do Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Dzień modlitw w intencji bezrobotnych.
Dnia 1-go maja 2009 r. miała miejsce Ogólnokrajowa Pielgrzymka „Solidarności" oraz Przedsiębiorców do Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, w ramach dnia św. Józefa, patrona ludzi pracy. Około 3 tysięcy wiernych uczestniczyło w procesji. Swoją obecnością miał zaszczycić Prezydent RP Lech Kaczyński, który jednak z ważnych powodów nie dotarł na miejsce. Organizatorem tej Pielgrzymki była NSZZ Solidarność na czele z przewodniczącym Januszem Mosińskim, przewodniczącym Komisji Krajowej Januszem Świadkiem oraz reprezentantami krajowymi i regionalnymi. Głównym punktem Pielgrzymki była msza święta sprawowana przez Biskupa Kaliskiego Stanisława Napierałę. Ksiądz swoje intencje kierował głównie „ za Polskę, Ojczyznę naszą, aby pozostała wolną i niepodległą, za NSZZ Solidarność z jego władzami krajowymi i regionalnymi, za robotników i wszystkich ludzi pracy w naszej Ojczyźnie, za polskich przedsiębiorców i producentów, za stoczniowców, kolejarzy, górników, hutników, za rzemieślników, ludzi żeglugi polskiej i za rolników polskich, aby Ojczyźnie i wszystkim wymienionym Bóg błogosławił, aby pomógł ocalić stocznie polskie zwłaszcza w Gdańsku, gdzie koleba Solidarności, i aby ci, co chcą pracować, mieli pracę" oraz w intencji szybkiej beatyfikacji papieża Jana Pawła II, kardynała Stefana Wyszyńskiego i
Księdza Jerzego Popiełuszki. Zgodnie z coroczną tradycją w Bazylice św. Józefa w dniu 1-go maja po Mszy Świętej nastąpiło uroczyste dzielenie chlebem. Jak powiedział Biskup Napierała to piękna tradycja, którą w poszanowaniu i poczuciu braterstwa, szacunku dla pracy powinny kontynuować przyszłe pokolenia, „ gdyż Chleb - owoc ziemi i pracy rąk ludzkich. Piękny symbol i znak! W nim symbolicznie jest obecna polska ziemia, jej dobra i zasoby. W nim obecne jest Boże błogosławieństwo.
Chleb to symbol dobra, jakie Polacy wspólnie wypracowują w Ojczyźnie.
Dzieląc się chlebem, dzisiaj w święto pracy, w klimacie Świętej Rodziny Nazaretańskiej, żywimy pragnienie, by wzajemnie przebaczyć sobie urazy i krzywdy, by przypomnieć sobie, że jesteśmy synami i córami jednej matki - Polski, by porzucić spory i stanąć do budowania wspólnego dobra, dobra wszystkich Polaków.". W tym geście zawarte jest główne przesłanie tego wydarzenia, pojednanie dwóch światów: świata pracowników i świata pracodawców. Uroczystość zamknęło wystąpienie ministra Kancelarii Prezydenta Piotra Kownackiego (w imieniu samego Prezydenta) oraz przewodniczącego Komisji Krajowej Janusz Śniadka przed pomnikiem Jana Pawła II.
opr. Agnieszka Owczarska