Liturgia


Czytania na dziś »

Komentarz do Słowa na dziś
Wydarzenia

KONFRATERNIA DLA BPA EDWARDA JANIAKA Z KALISZA2015-03-23

Bp Edward Janiak, biskup diecezji kaliskiej został nowym konfratrem Zakonu Paulinów. Uroczystość miała miejsce w sobotę, 21 marca w sanktuarium Pana Jezusa Miłosiernego Pięciorańskiego - klasztorze ojców paulinów w Wieruszowie. 

„Tym dzisiejszym wydarzeniem chcemy także potwierdzić więź naszego Zakonu z diecezją kaliską. Wyraża się ona zarówno poprzez naszą posługę w wieruszowskim sanktuarium, jak i również poprzez posługę niedawno mianowanego biskupa pomocniczego, naszego współbrata, o. bpa Łukasza Buzuna” – przypomniał w homilii o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów. 

„Ta służba, pomoc i życzliwość ujawniały się w różnych przestrzeniach i w różnym czasie. Serdecznie dziękujemy Księdzu Biskupowi Edwardowi za wsparcie i życzliwość, jakich zakon doznaje już od wielu lat (…) Dziękujemy za wielokrotne jasnogórskie pielgrzymowanie i duszpasterską posługę w sanktuarium na Jasnej Górze” – powiedział o. generał. 

O. Arnold Chrapkowski zwrócił uwagę na silne związki nowego konfratra z Matką Bożą, Królową Polski: „Zawsze bardzo bliska Księdzu Biskupowi była Maryja z Jasnej Góry. Była obecna w matczynej tajemnicy miłości. Tak w chwilach radości, jak i doświadczeniu choroby. Była wiernie obecna jak przy swoim Synu Jezusie Chrystusie”. 

Bp Edward Janiak przywołał ważny dla siebie moment, jakim była jego obecność na Jasnej Górze w 1996 roku, kiedy to papież Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym we Wrocławiu. „Pierwsze kroki skierowałem na Jasną Górę i tam odbyłem tygodniowe rekolekcje wśród modlących się za mnie mnichów – wspominał ks. biskup – Bardzo dziękuję zwłaszcza w tym wymiarze duchowym, że od teraz będę miał udział w tych duchowych dobrach Zakonu” - podkreślił nowy konfrater. 

W uroczystości wzięli udział m. in.: o. Łukasz Buzun, biskup pomocniczy diec. kaliskiej; o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów; o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry; przeor i proboszcz klasztoru w Wieruszowie o. Piotr Polek; ojcowie paulini wywodzący się lub posługujący wcześniej w tej parafii; ks. prał. Jan Suchecki z Wrocławia, kolega kursowy biskupa kaliskiego; ks. prał. Aleksander Gendera, wikariusz biskupi diecezji kaliskiej; ks. prał. Henryk Orszulak, dziekan dekanatu wieruszowskiego, dyrektor Diecezjalnego Radia Rodzina ks. prał. Leszek Szkopek; wiceprezydent Wrocławia Adam Grehl, a także rodzona siostra bpa Edwarda Janiaka. 

posłuchaj: Uroczyste przyjęcia Biskupa Kaliskiego Edwarda Janiaka do Konfraterni Zakonu Paulinów - relacja serwisowa Radia Rodzina Kalisz 

informacja Jolanty Kobojek z Tygodnika Katolickiego „Niedziela” 

audio także: fm.niedziela.pl 

 

art. ze str. jasnagora.pl

Programista PHP: Michał Grabowski | Opracowanie graficzne: Havok.pl