Liturgia


Czytania na dziś »

Komentarz do Słowa na dziś








Wydarzenia

Kaliskie obchody XVII Dnia Judaizmu w KK w Polsce2014-01-18

Wikariusz generalny diecezji kaliskiej ks. prał. Andrzej Latoń przewodniczył uroczystej Mszy św. sprawowanej po raz siedemnasty w katedrze pw. św. Mikołaja w Kaliszu z okazji Dnia Judaizmu.


W homilii ojciec duchowny Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu skupił się na słowach Mojżesza z Księgi Wyjścia: „Pan jest moją mocą, Jemu zawdzięczam moje ocalenie".


Odniósł się do słów Jana Pawła II odnośnie zagłady Żydów w czasie II wojny światowej. -„Obłąkana ideologia uczyniła z narodu żydowskiego przedmiot ostatecznego rozwiązania, pozbawiając Żydów wszelkich praw i brutalnie ich traktując, co nie sposób nawet opisać. Miliony Żydów nękanych najpierw różnego rodzaju szykanami i dyskryminacją zostało zamordowanych w obozach zagłady... Żydzi w Polsce bardziej niż inni przeżywali tę Kalwarię" - cytował papieża ks. kan. Jacek Stefański.


Wskazał na szczególne miejsce w Izraelu Yad Vashem, które jest nie tylko miejscem upamiętnienia zagłady żydowskiej, ale jest też miejscem upamiętnienia osób nie należących do narodu żydowskiego, ale ratujących Żydów podczas II wojny światowej. Dodał, że największą liczbę wśród tych upamiętnionych stanowią Polacy. - Wiele osób nie wie, że Polska była jedynym krajem, gdzie podczas okupacji niemieckiej za udzielanie jakiejkolwiek pomocy Żydom, nawet za podanie chleba przez małą szczelinę w murze getta była automatyczna kara śmierci - mówił ks. Stefański.


Zaznaczył, że w budującym się w Toruniu kościele pw. Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i bł. Jana Pawła II będzie kaplica z nazwiskami licznych Polaków ryzykujących życie i oddających życie za pomoc okazaną Żydom podczas II wojny światowej.


Zauważył, że problem zagłady żydowskiej podczas II wojny światowej nurtował Żydów, którzy pytali, gdzie był Bóg, kiedy naród wybrany był unicestwiany w komorach gazowych, krematoriach i wielu innych miejscach. - Odpowiadając na to pytanie można powiedzieć, że Bóg przygarniał ten naród do siebie w wielu polskich domach, np. Józefa Ulmy i jego żony Wiktorii, którzy wraz dziećmi zostali rozstrzelani za to, że w domu ukrywali Żydów. Pan Bóg był obecny dla Żydów w osobach wielu Polaków, którzy ukrywali w swoich domach żydowskie dzieci. Bóg był obecny w wielu osobach duchownych, które przechowywały Żydów na plebaniach, klasztorach, domach opieki. Bóg był szczególnie obecny w obszernym działaniu papieża Piusa XII w celu ratowania Żydów na całym świecie - wymieniał kaznodzieja.


Stwierdził, że związkiem między Starym a Nowym Testamentem jest krzyż, który ukazał się w życiu narodu żydowskiego i polskiego. - Jeden krzyż, który sprawił, że w Kościele spełniło się dla Żydów i chrześcijan potwierdzenie słów „Pan jest moją mocą, Jemu zawdzięczam moje ocalenie" - powiedział ks. dr Jacek Stefański.


Przed zakończeniem liturgii ks. prał. Andrzej Latoń w imieniu biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka podziękował wszystkim za udział w liturgii sprawowanej w intencji wyznawców judaizmu i chrześcijan.


Mszę św. uświetniły: wspólnota neokatechumenalna i schola seminaryjna.


tekst: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI

Art. ze str. radiorodzina.kalisz.pl

Programista PHP: Michał Grabowski | Opracowanie graficzne: Havok.pl