Liturgia


Czytania na dziś »

Komentarz do Słowa na dziś








Wydarzenia

KORONACJA MATKI BOŻEJ na Pólku pod Bralinem2013-09-07

Drogocennymi koronami abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański i biskup kaliski Edward Janiak ukoronowali obraz Matki Bożej Pólkowskiej. Mszy św. koronacyjnej z udziałem biskupów polskich przewodniczył kard. senior Henryk Gulbinowicz, a homilię wygłosił abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański. 

Na początku Eucharystii biskup kaliski wskazał, że koronacyjny akt czci składany Matce Bożej Pólkowskiej przypada w trwającym Roku Wiary. - Maryja jest naszą najlepszą przewodniczką w wierze, prowadząc nas pewnie po drogach naszego życia i umacniając w naszej pielgrzymce wiary – mówił bp Edward Janiak. Dodał, że papież Franciszek osobiście poświęcił korony w dniu wspomnienia św. Józefa Robotnika podczas audiencji generalnej w Rzymie.

W homilii abp Sławoj Leszek Głódź podkreślał, że Kościół ukazuje Maryję jako niezwykły wzór wiary i miłości. - Pokolenia ludzi tej ziemi przychodzą do tego sanktuarium religijnego przepełnionego duchem wiary, oddają cześć Maryi w Jej wizerunku, zawierzają Jej swoje trudne sprawy, dziękują za otrzymane łaski, szukają pomocy i mocy w wyznawaniu wiary – mówił celebrans.

Przypomniał, że dwa lata temu ta świątynia pielgrzymkowa decyzją pierwszego biskupa kaliskiego Stanisława Napierały została wyniesiona do godności Sanktuarium Maryjnego Ziemi Bralińsko-Kępińskiej.

Zachęcał, aby wsłuchiwać się w głos Maryi, która ludziom i narodom, królestwom i państwom, wspólnotom ziemi, bezustannie powtarza to, co powiedziała w Kanie Galilejskiej: „zróbcie cokolwiek Wam powie Syn, Jezus Chrystus”. - Trwajcie mocni w wierze jak wasi ojcowie, bo jesteście dziedzicami tego wspaniałego dziedzictwa. Przyjmijmy dzisiaj to przesłanie Maryi. Otwórzmy dla Chrystusa i Jego Matki nasze serca i nasze życie – powiedział metropolita gdański.

Abp Głódź prosił też o modlitwę w intencji pokoju na świecie. Przypomniał, że dzisiejszy papież Franciszek proklamował w całym Kościele dniem pokuty i modlitwy w intencji pokoju.

Ubolewał, że we współczesnym świecie kwestionowane są prawa Boże.

- Żyjemy targani różnymi ideologiami. Dzisiaj istnienia Boga się nie kwestionuje, ale kwestionowane są prawa Boże, dekalog, prawo naturalne w imię prawa stanowionego. Ważne jest państwo prawa, ale pamiętajmy, że w imię państwa prawa narodowego socjalizmu w Niemczech jechały pociągi do krematoriów i w imię państwa prawa komunistycznego i ideologii marksistowsko-leninowskiej jechały bydlęce wagony na Syberię, do łagrów. To wszystko było w imię ideologii państwa prawa. Jeżeli państwo prawa narusza prawo Boże i prawo naturalne to nie jest żadnym prawem, choćby było utrwalane w imię demokracji – wołał hierarcha.

Wskazał, że jedną ze zgubnych ideologii jest cywilizacja śmierci. Stwerdził, że ta ideologia zbiera straszliwe żniwo. Dodał, że od 1973 roku do ubiegłego roku w wyniku aborcji pozbawiono życia ponad 1,5 miliarda dzieci nienarodzonych.

Podkreślał, że coraz częściej pojawia się ideologia przeciwko świętości rodziny i małżeństwa. - Czas zamętu stawia wyzwania przed ludźmi wierzącymi, przed sposobem wyznawania naszej wiary, przynależności do Kościoła i dlatego zwracamy się do Ciebie Pani Pólkowska, Strażniczko Wiary broń nas przed zamętem umysłów. Rok Wiary jest dobrą okazją, by tym zagrożeniom przeciwstawić się, szczególnie wychowując dzieci i młodzież – powiedział metropolita gdański.

Po kazaniu dokument Rzymskiej Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów odczytał ks. prał. Andrzej Latoń, wikariusz generalny diecezji kaliskiej. Korony poświęcił kard. Henryk Gulbinowicz, a aktu koronacji wizerunku Matki Bożej Pólkowskiej dokonali: abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, biskup kaliski Edward Janiak i kustosz sanktuarium ks. prał. Dariusz Smolnik.

W uroczystościach uczestniczyli także: abp senior Stanisław Nowak z archidiecezji częstochowskiej, bp Wojciech Polak, sekretarz Konferencji Episkopatu Polski, bp Ignacy Dec z diecezji świdnickiej, bp Andrzej Dziuba z diecezji łowickiej, bp Jan Wątroba z diecezji rzeszowskiej, bp pomocniczy Paweł Socha z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej bp pomocniczy Zdzisław Fortuniak z archidiecezji poznańskiej, bp senior Stanisław Napierała i bp senior Teofil Wilski z diecezji kaliskiej, parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, pielgrzymi, którzy przybyli pieszo, na rowerach i autokarami z różnych stron diecezji kaliskiej.

Uroczystość transmitowana była przez Telewizję Trwam, Radio Maryja i Diecezjalne Radio Rodzina.

Obraz Matki Bożej datowany jest na lata 1630-1640. Początkowo znajdował się w małym kościółku, w tym samym miejscu, gdzie dzisiaj jest ogromna świątynia drewniana z 1711 r. Z dokumentacji znajdującej się w archiwum parafialnym odnoszącej się do okresu pochodzenia Obrazu Pólkowskiego wynika, iż badania przeprowadzone w 1966 r. przez pracownię konserwatorską Księgarni św. Wojciecha w Poznaniu potwierdzają wiek jego pochodzenia. Obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem namalowany został techniką olejną na płótnie naklejonym na deskę.

W połowie XVII w. do kościoła docierali pielgrzymi z Kępna i Baranowa, aby szukać u Maryi ratunku od epidemii cholery i ślubowali, że co roku będą tutaj przybywać. Na odpusty przybywały dziesiątki tysięcy ludzi. Niestety dokumentacja jest dosyć skromna, ponieważ podczas pożaru w 1862 r., większość kronik uległa zniszczeniu. W parafii zachowało się spisane przez Jana Wolko świadectwo niewidomego Ignacego Franciszka Puchały: Wiadomość, czyli Opis Kościoła i cudownego Obrazu Najświętszej Maryji Panny na Pólku pod Bralinem, Mnichowice 1888 r.  Z tego liczącego kilkadziesiąt stron opisu wiadomo, że w XIX w. na Pólko przybywały rzesze pielgrzymek na tradycyjne odpusty Matki Bożej Szkaplerznej i Narodzenia NMP m.in. z  Lublińca, Opola, Wieruszowa, Wielunia, Ostrzeszowa, Grabowa, Goszcza i innych stron Polski. W świadectwie Puchały czytamy, że podczas tych odpustów spowiadało wiernych nawet 30 kapłanów, co świadczy o wielkiej liczbie pielgrzymów. Spisane świadectwa wotywne, którymi parafia dysponuje, sięgają XVII w. i mówią o różnych łaskach otrzymywanych za wstawiennictwem Matki Bożej, nie wykluczając uzdrowień cielesnych.

Korony nałożone na obraz Matki Bożej Pólkowskiej zostały pobłogosławione przez papieża Franciszka w dniu 1 maja 2013 r. podczas Diecezjalnej Pielgrzymki do Rzymu w Roku Wiary. Korony przedstawiła trzyosobowa delegacja z parafii z ks. prał. Dariuszem Smolnikiem, której towarzyszył biskup kaliski Edward Janiak. W tym czasie w Rzymie przebywała także ponad 80-osobowa grupa parafian z Bralina i ok. 1100 osób z diecezji kaliskiej.

Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI
Zdjęcia: Maria Gurzyńska i Ks. Łukasz Skoracki
Nagrania: Radio Rodzina Kalisz
Video: Telewizja TRWAM
Tekst homilii za: www.radiomaryja.pl

Programista PHP: Michał Grabowski | Opracowanie graficzne: Havok.pl