Liturgia


Czytania na dziś »

Komentarz do Słowa na dziś








Wydarzenia

Otwarcie Muzeum Diecezji Kaliskiej2011-09-24

Piękno Boga i ewangelizacja

„Deus Pulchritudo Multiplex Est” czyli piękno Boga jest wielorakie – pod takim hasłem otwarto wystawę inaugurującą działalność Muzeum Diecezji Kaliskiej, które swą siedzibę ma obecnie w Centrum Józefologicznym w Kaliszu. Muzeum powstało z ocalałych dzieł sztuki rozproszonych i przechowywanych w świątyniach diecezji kaliskiej. Na zlecenie ks. bpa Stanisława Napierały, w czasie trwającej osiem lat inwentaryzacji, znaleziono i opracowano naukowo znakomite argenteria, paramenty, obrazy, rzeźby, ryciny, hafty i cymelia. Zostały one wpisane do ksiąg muzealnych tworząc kolekcje – szczególnie od XV do XX wieku. Zajmował się tym dyrektor muzeum Roman Hauk. Wystawa powstała również dzięki księżom proboszczom 13 parafii, którzy zgodzili się wypożyczyć eksponaty. Kolekcję wzbogacił dar ks. bpa Stanisława Napierały. Ordynariusz przekazał zestaw medalierstwa i fonetyki rzymskiej.

 

Po wielu staraniach muzeum zostało erygowane 2 lutego 2001 r. i poświęcone niedawno 5 września przez Ordynariusza. Po co muzeum w diecezji kaliskiej? Na pewno nie jest to tylko zbiór dzieł sztuki, które zostały wycofane z kultu religijnego. Muzeum jest związane z misją Kościoła i jego życiem. - Jest odpowiedzią Kościoła katolickiego przeciwko kulturze XXI wieku, w której nowoczesny artysta konsekwentnie tworzy własną religię sztuki, gdzie artyści tworzą bluźniercze lub pogańskie formy sacrum – mówił Dyrektor muzeum w dniu otwarcia wystawy. Wskazując na popkulturę zauważył, że „parodiowanie” chrześcijaństwa możemy znaleźć w scenografii niektórych „artystów”. - W Polsce drastycznym symbolem tego zjawiska niech będzie instalacja Doroty Nieznalskiej „Pasja” czy instalacje bluźniercze Adama Negrala, palenie na estradzie Pisma św., a sądy Rzeczpospolitej nazwały działania Nieznalskiej i Nergala za formy artystycznej ekspresji. Ciekawe, jak by uzasadniały kpiny z Koranu czy Tory? – zastanawiał się pan Hauk. Obecny na uroczystości Ordynariusz, dziękując Dyrektorowi za inicjatywę, wyjaśnił jaka jest specyfika muzeum. - Wydaje mi się, że muzeum diecezjalne jest narzędziem ewangelizacji, (...) Ktoś pomyśli muzeum? Przecież to coś, co jest wyjęte z działalności ewangelizacyjnej. Ale tak nie jest. A to dlatego, że trzeba te dzieła kultury religijnej, sakralnej odpowiednio czytać i je prezentować, tak jak nam Pan Dyrektor ukazał. Te dzieła kultury religijnej zgromadzone w muzeum kościelnym dokumentują działalność duszpasterską, wiarę ludzi i przede wszystkim ich twórców – powiedział ks. bp Napierała. Każdy, kto był obecny na uroczystości w muzeum mógł nie tylko zauważyć piękno oglądanych eksponatów, ale także podziwiać piękno muzyki i śpiewu w wykonaniu artystek Teatru Wielkiego z Łodzi: Małgorzaty Kulińskiej i Danuty Antoszewskiej.

 

Wystawę „Deus Pulchritudo Multiplex Est” przy ulicy Złotej 144 można oglądać do marca 2012 roku. Dla pragnących zwiedzić ekspozycję dostępne są telefony Muzeum diecezjalnego - 767 10 77 i Kurii diecezjalnej - 62 766 78 55.


Art. ze strony opiekun.kalisz.pl

Programista PHP: Michał Grabowski | Opracowanie graficzne: Havok.pl