Ambona > Liturgioa słowa
Dziejów Wieruszowa nie można zrozumieć bez Paulinów2001-10-27Kazanie wygłoszone przez Biskupa Kaliskiego z okazji 600-lecia pobytu
Ojców Paulinów w Wieruszowie 27. 10. 2001 r.
Drodzy Ojcowie Paulini,
Bracia i Siostry!
600 lat obecności Paulinów w Wieruszowie. Co to znaczy najpierw dla zakonu Paulinów? Co to znaczy dla Wieruszowa? Co znaczy dla młodej Diecezji Kaliskiej? Co znaczy dla naszej Ojczyzny?
Fundacja w Wieruszowie była kolejnym etapem rozwoju Zakonu Paulinów. To był już czwarty klasztor Paulinów w Polsce. Powstał on głównie dzięki Władysławowi Księciu Opolskiemu i Wieluńskiemu. Klasztor i kościół p.w. Ducha świętego i Nawiedzenia NMP. Dla Zakonu to było kolejne miejsce możliwości realizowania powołania zakonnego. Tu się modlili. Tu pogłębiali swoją wiarę. Tu się z Bogiem jednoczyli. Tu służyli ludziom. Tu się uświęcali.
Ilu świętych Paulinów z Wieruszowa jest w niebie? To pytanie stawiamy jakby w wigilię uroczystości Wszystkich Świętych. Przecież świętość jest celem, który szczególnie obecny jest w świadomości osób obdarzonych przez Boga powołaniem zakonnym. Paulini wprawdzie nie pragną, aby ukazywano Kościołowi ich świętych przez wyniesienie na ołtarze. Trzeba jednak tę świętość, która się budowała w klasztorze Paulinów zauważyć. W mocy prawdy o Świętych Obcowaniu ci mężowie - święci i błogosławieni Paulini są z nami w szczególny sposób obecni. I wstawiają się za nami u Boga, chociaż my o tym nie wiemy. Dzięki świętym Paulinom to sześćset lat otrzymuje zespolenie w czasie i w rzeczywistości jubileuszu.
Wieruszów był ważnym miejscem dla zakonu Paulinów. Przed sześciuset laty zaczęto tu wznosić i potem ciągle wznoszono modlitwę uwielbienia. Były tu także cierpienie i krzyż.
Trzeba też zauważyć w obecności Paulinów w Wieruszowie bibliotekę. Sięga ona początków tej obecności. Była to biblioteka, jak na ówczesne czasy bogata. Był to księgozbiór, na który składały się manuskrypty, druki łacińsko - języczne i polsko - języczne, które pod względem treści miały charakter religijny i filozoficzny. Tutaj zakonnicy pochylali się nad księgami. Ich klasztor stał się ośrodkiem kulturotwórczym.
Fundacja Paulińska w Wieruszowie to nie tylko klasztor, ale także kościół. Kościół zakonny, otwarty dla ludzi, był miejscem obecności Boga. Był drogą która prowadziła przez codzienne życie do Boga, a przewodnikami byli Paulini.
Klasztor i kościół Paulinów zrosły się z dziejami Wieruszowa. Nie można zrozumieć tych dziejów bez Paulinów.
Łączność ludzi z klasztorem i z kościołem Paulinów, którzy w przeszłości tu mieszkali, wyraża się w obrazie Jezusa Pięciorańskiego. Ten obraz był tu czczony już około tysiąc pięćsetnego roku. Jakże zespolone są dzieje miasta z tym obrazem!. Były pożary, spłonęły dwa drewniane kościoły Paulinów, a obraz ocalał. Jest wzruszające, że przy którymś pożarze ludzie ratowali przede wszystkim ten obraz, które słynie jako cudowny. Obraz zbliżał ludziom Jezusa w tajemnicy Miłosierdzia Bożego. Obraz symbol Wieruszowa i jego dziejów. Podczas ostatniej wojny Niemcy chcieli obraz zabrać. Bali się jednak go dotknąć. Pan Jezus w pięciu ranach swojej męki chciał tu, w Wieruszowie pozostać. Wieruszowianie, odkryjcie na nowo wizerunek Pana Jezusa, który w swej męce, objawiającej Jego miłosierdzie, spogląda na was i wasze miasto!
Zmieniali się ludzie. Wielu mieszkańców Wieruszowa zginęło podczas wojny, Jezus Pięciorański pozostał. Ludzie do Niego przychodzą i będą przychodzić. Pan Jezus chce, żeby ludzie do Niego tu przychodzili, bo to jest im potrzebne.
Cząstka Archidiecezji Częstochowskiej razem z pięcioma częściami innych diecezji tworzą młodą Diecezję Kaliską. Na cząstce Częstochowskiej znajduje się Wieruszów i są Iwanowice, dwie miejscowości, z którymi jest złączony Ojciec Augustyn Kordecki. W Iwanowicach się urodził. W Wieruszowie 20 marca 1673 r. dokonał życia, kiedy jako prowincjał przeprowadzał wizytację. Łączymy Go przede wszystkim z bohaterską obroną Jasnej Góry podczas najazdu szwedzkiego. To bohater narodowy.
Drodzy Ojcowie Paulini! chyba układa się dobrze nasza współpraca w służbie ludowi Bożemu. Dużo zawdzięcza Wam młoda Diecezja Kaliska. Zakon Paulinów to wielkie dobro tu, w Wieruszowie. I dzisiaj za nie Bogu dziękujemy.
A co znaczy sześćset lat waszej obecności w Wieruszowie dla Ojczyzny?. Paulini w Polsce to przede wszystkim stróżowie Sanktuarium Jasnogórskiego, gdzie jest nasza Matka i Królowa - Maryja dana narodowi polskiemu, jako pomoc i obrona. Tam Paulini służą Polakom. W ich służbę Polsce, jak widzieliśmy, wpisał się także Wieruszów. Wieruszów jest cząstką dziedzictwa Paulinów w Polsce. Bez Wieruszowa to dziedzictwo nie byłoby kompletne.
Przed prawie 120 laty Paulini zostali usunięci z Wieruszowa. Stało się to mocą dekretu Cara z 1864 roku, który przeprowadzał kasacje konwentów zakonnych. Paulini musieli opuścić klasztor i kościół w Wieruszowie. Wrócili dopiero w 1983 roku. Wśród nas jest obecny pierwszy proboszcz po roku 1983 - Ojciec Tadeusz. Jest także obecny ówczesny Generał, który posłał Ojca Tadeusza, jako proboszcza, mianowicie Ojciec Józef. Wspominam o czasie nieobecności Ojców Paulinów w Wieruszowie oraz ich pojawieniu się tu na nowo ponieważ z tym łączy się przesłanie ku przyszłości. Odkrywacie na nowo, Ojcowie Paulini, ziemię wieruszowską i lud tutejszy. Im większa będzie wasza gorliwość, tym większe będzie wasze oddanie dla tego ludu. Więc mu służcie z radością.
A Maryja Jasnogórska Pani, przy której jesteście codziennie niech wam pomaga i niech nam wszystkim pomaga, abyśmy sumiennie pełnili swoje powołanie i widzieli ojczyznę ziemską jako drogę do Ojczyzny Niebieskiej.